Při útoku afghánské armády zahynulo 35 civilistů, uvedly úřady. Američané hlásí 22 mrtvých Tálibánců

Nejméně 35 civilistů zahynulo a 13 dalších utrpělo zranění v noci na pondělí při útoku afghánských vládních sil na úkryt povstalců z řad Tálibánu v provincii Hílmand na jihu země. Podle agentury Reuters to uvedli dva zástupci místních úřadů. Informace o operaci se nicméně rozcházejí. Americká armáda, která afghánské vládní síly podporuje, sdělila, že zabito bylo 22 bojovníků Tálibánu, o civilních obětech nehovoří.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Parwiz | Zdroj: Reuters

Afghánská armáda v neděli pozdě večer zaútočila na dům, který podle úřadů používali radikálové z hnutí Tálibán k výcviku sebevražedných atentátníků. Při útoku byl ale zasažen sousední objekt, kde se právě konala svatba, upřesnili místní činitelé.

„O život přišlo 35 civilistů a 13 jich bylo zraněno. Tito lidé se účastnili svatební oslavy poblíž terče útoku afghánských sil v okrese Músakála,“ řekl podle agentury Reuters člen provinční rady Attaulláh Afghan. Další představitel provinční rady Abdul Madžíd Achundzáda prohlásil, že mrtvých je 40 a všichni jsou civilisté.

Mluvčí provinčního guvernéra Umar Zvak uvedl, že při útoku zemřelo 14 povstalců, včetně šesti cizinců. Úřady kromě toho prověřují zprávy o civilních obětech, dodal Zvak, kterého citovala agentura AP.

Zdrojem příjmů opium

Bojovníci Tálibánu ovládají většinu provincie Hílmand, kde se produkuje nejvíce opia na světě. Jeho prodejem islamisté získávají peníze pro svoje aktivity.

Sebevražedný útočník zabil na mítinku afghánského prezidenta 26 lidí. Ghaní vyvázl bez zranění

Číst článek

Pondělní incident je dalším z řady případů, kdy si boj mezi afghánskými vládními jednotkami podporovanými zahraničními silami na straně jedné a islamistickými povstalci na straně druhé zřejmě vyžádal velký počet civilních obětí.

Ve čtvrtek zemřelo nejméně 30 civilistů a 40 utrpělo zranění ve východoafghánské provincii Nangarhár při útoku bezpilotního letounu americké armády, která v oblasti operuje společně s afghánskými bezpečnostními silami.

Terčem náletu byla podle amerických úřadů skrýš členů teroristické organizace Islámský stát, omylem byli ale zasaženi místní rolníci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme