Útok během volebního mítinku v Afghánistánu: zemřelo nejméně 22 lidí, přes 36 dalších bylo zraněno

Nejméně 22 lidí v sobotu zemřelo po výbuchu bomby na předvolebním mítinku na severovýchodě Afghánistánu. Dalších 36 lidí utrpělo zranění, řekl agentuře Reuters mluvčí policejního šéfa provincie Tachár. Exploze zasáhla akci kandidátky, která se uchází o křeslo v parlamentu ve volbách 20. října. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Agentura AP připomíná, že v provincii působí islamistické hnutí Tálibán, které Afghánce vyzývá, aby volby bojkotovali.

Kábul (Aktualizováno: 6:42 14. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V rámci dění spojeného s nadcházejícími volbami nejde v Afghánistánu zdaleka o první krvavý incident. (ilustrační foto) | Foto: Omar Sobhani | Zdroj: Reuters

Dálkově aktivovaná nálož byla umístěna na motocyklu u místa shromáždění, na kterém měla vystoupit kandidátka Nazífa Júsufa Baková. Ta však ještě na místě nebyla. Mezi oběťmi jsou podle místní policie členové bezpečnostních složek i civilisté.

Po sebevražedném útoku v Kábulu zemřelo nejméně 20 lidí, cílem byli policisté a novináři

Číst článek

V rámci dění spojeného s nadcházejícími volbami v Afghánistánu nejde zdaleka o první takový krvavý incident. V provincii Hílmand na jihu země byl minulý týden společně s dalšími sedmi osobami zabit i jeden z kandidátů a stal se již pátým uchazečem o křeslo v parlamentu, který během kampaně přišel o život. Reuters uvedl, že další dva kandidáti byli uneseni a další čtyři zranili islámští radikálové.

Baková je jednou ze 417 žen, které kandidují v afghánských volbách. To je více než kdy předtím. Kandidáti bez ohledu na pohlaví se v kampani vnímané jako zkoušku pro demokratické instituce válkou zničené země musí vypořádat s násilím a také odporem konzervativců.

Bombové útoky na předvolební mítinky a úřady mají podle Reuters patrně za cíl voliče odradit od účasti v nadcházejícím hlasování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme