Moskva vyzvala Afghánistán: Jednejte s Tálibánem o ukončení války, můžeme vás hostit

Rusko vyzvalo k urychleným jednáním mezi afghánskou vládou a Tálibánem. Podle moskevského ministerstva zahraničí by afghánská vláda měla s radikálním islamistickým hnutím jednat, aby tak ukončila vleklou občanskou válku v zemi. Moskva nabídla, že takové rozhovory by se mohly vést v Rusku.

Moskva - Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci Tálibánu ve městě Kundúz (ilustrační). | Zdroj: Reuters

Tálibán už s afghánskou vládou o případném míru v minulosti jednal a ochotu zahájit rozhovory s umírněným křídlem radikálního hnutí naznačil i americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

V Afghánistánu se prakticky nepřetržitě bojuje od sovětské invaze v roce 1979. Islamistické hnutí Tálibán ovládlo větší část země během 90. let minulého století po stažení sovětských vojsk. Jeho vládu pak ukončila americká invaze po útocích z 11. září 2001.

Americká armáda a také její spojenci ze Severoatlantické aliance včetně Česka jsou hlavní vojenskou oporou současné afghánské vlády, která s islamisty stále bojuje o kontrolu nad řadou oblastí Afghánistánu.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme