EURO 2020

Česko 0:0 Anglie

Není to poprvé, říká pedagog z Kábulu o útocích afghánských vojáků na spojence z mezinárodních sil

Při útoku v Afghánistánu zemřel jeden český voják a dva další jsou zranění. Podle informací zveřejněných vedením NATO na jejich vozidlo začal střílet afghánský voják. Incident se stal v provincii Herát, kde působí první jednotka podpory a vlivu. Podle vysokoškolského pedagoga v Kábulu Amira Ahmadzaie jde o jednu z nejvyspělejších provincií Afghánistánu. Radiožurnálu také řekl, že útoky afghánských vojáků na síly NATO nejsou neobvyklé.

Praha/Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostatky českého vojáka v Afghánistánu | Zdroj: Armáda České republiky

Jakou pověst mají vojáci NATO v Afghánistánu a dokážou místní lidé rozlišit, z jakých zemí vlastně vojáci jsou?
Jak víte, v Afghánistánu je celková gramotnost a vzdělanost velmi nízká. Z toho důvodu většina lidí nerozlišuje vojáky, jestli tato část patří České republice nebo Američanům. Jedna věc bohužel je, že čeští vojáci používají vozidla Spojených států a ony se nedají nijak rozlišit. Ale obecně v Afghánistánu vědí, že tam působí vojáci z více než 40 zemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor Jiřího Chuma s kábulským vysokoškolským pedagogem Amirem Ahmadzaiem o smrti českého vojáka v Afghánistánu.

Je něčím typická provincie Herát, kde k útoku na vojáky došlo?
Provincie Herát leží na západě Afghánistánu. Je to druhé největší město (Herát – pozn. red.) po Kábulu a obyvatelé tohoto města jsou vesměs vzdělaní, vědí o světovém dění, o dění v Afghánistánu. Celkově se považuje Herát za velmi vyspělou provincii v Afghánistánu. V Herátu působili dlouhá léta italští vojáci a byli spokojení. Oni tam měli provinční rekonstrukční tým. Poslední dobou se m tam objevují i vojáci jiných států. Ale vesměs tato provincie, kde ve městě jsou většinou Tádžikové, je jedna z nejvzdělanějších a nejvyspělejších provincií Afghánistánu.

Další útok na českou jednotku v Afghánistánu. Jeden voják zemřel, dva jsou zranění

Číst článek

Útočníkem byl afghánský voják a spekuluje se, že mohl mít nějaké pojítko s Tálibánem. Jsou už známé případy infiltrace Tálibánu do afghánské armády?
Ano, není to první případ. Stalo se několikrát, že afghánský voják zaútočil na vojáky mezinárodních sil v Afghánistánu. Infiltrace Tálibánu existuje, proto afghánská armáda se několikrát snažila nějakým způsobem zajistit, aby vojáci byli nějakým způsobem registrovaní a každý měl nějakého člověka, který za něj ručí.

Ale stává se to. Naposledy se to stalo v Kandaháru, kde taky zaútočil afghánský voják na (generála Austina S.) Millera, který je nejvyšší velitel Spojených států v Afghánistánu. Zabil jednoho afghánského generála, kvůli kterému dneska (v úterý – pozn. red.) v Kábulu budou velké demonstrace. Obecně Afghánci si myslí, že většinou útoky, které jsou cílené, jsou taky plánované ze Spojených států, i když to není pravda.

Babiš chce řešit, jak zamezit smrti českých vojáků v Afghánistánu. ‚Tomu zabránit nejde,‘ říká elitní voják

Číst článek

Ale Afghánci si dneska myslí, že útok na generála (Abdula) Raziqa, který zemřel v Kandaháru, naplánovaly Spojené státy.

Co se týče českého vojáka v Herátu, afghánská média zatím o tom nemluví. Dneska krátká zprávička v devět hodin prošla afghánskými médii, že jeden voják byl zabit a dva vojáci NATO byli zraněni v Herátu, ale nejmenovaly, z jaké země jsou, a žádné detaily neuvedly.

V 9.30 začíná speciál Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus k dalšímu útoku na české vojáky. V jeho průběhu uslyšíte mimo jiné i tiskovou konferenci ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) a náčelníka generálního štábu Armády ČR Aleše Opaty.

Jiří Chum, Jakub Lucký, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme