Další útok na českou jednotku v Afghánistánu. Jeden voják zemřel, dva jsou zranění

Při útoku na vozidlo české armády na základně v afghánské provincii Herát zemřel v pondělí český voják. Dva vojáci byli zraněni, jsou mimo ohrožení života. K útoku došlo na základně Shindand okolo 11.20 našeho času, sdělilo ministerstvo obrany.

Afghánistán (Aktualizováno: 0:10 23. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: 601. skupina speciálních sil

Podle ministerstva obrany byla vojákům poskytnuta první pomoc přímo na místě, posléze byli letecky převezeni zpět na základnu.

Dalšího českého vojáka zabil člen afghánských bezpečnostních sil, oznámilo NATO

Číst článek

Jak uvádí The Washington Post s odvoláním na zástupce NATO, na české vojáky měl zaútočit afghánský voják, příslušník bezpečnostních jednotek.

Padlému vojákovi, rotnému T. P., bylo čtyřicet dva let. Vojáci byli z 1. jednotky podpory a vlivu, která působí v provincii Herát, aby pomohla s výcvikem afghánských ozbrojených složek, řekla České televizi mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Rodiny vojáků byly informovány, mají k dispozici vojenské psychology.

„Prožívám nejtěžší období kariéry. Žádná slova nenahradí bolest v srdcích rodin, i tak jim musím vyjádřit svoji nejhlubší soustrast a zraněným vojákům popřát hladké zotavení. Pro rodiny i zraněné vojáky uděláme maximum možného a potřebného!“ uvedl na twitteru ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Vzhledem k útoku svolali Lubomír Metnar a náčelník Generálního štábu Armády České republiky Aleš Opata tiskovou konferenci na úterý, 9.30 ráno.

Zůstat, či odejít

Vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr pro server iROZHLAS.cz okomentoval situaci v Afghánistánu. Odhadl, že by nemělo v blízké budoucnosti dojít ke stahování českých vojáků z afghánských základen. 

„Naše angažmá je dlouhodobý příslib, musíme si uvědomit, že nějaké dvě třetiny nebo tři čtvrtiny Afghánistánu jsou v klidu, problematické jsou pouze některé provincie, ve kterých klid v podstatě nebyl nikdy, bohužel jedna z nich je i základna Bagrám, kde působí největší část českého kontingentu,“ vysvětlil Visingr. 

‚Riskují vše, abychom my byli v bezpečí.‘ Politici se vyjadřují k smrti českého vojáka v Afghánistánu

Číst článek

„Zůstávat tam a pokračovat tímto způsobem více méně k ničemu nevede, protože to nevede k žádoucím výsledkům, nicméně odchod by také nic neřešil. Zůstat tam – nejde, odejít – nejde. Je to nesmírně komplikované,“ popisoval Visingr. 

Průběh záchranné akce

Bývalý velitel Speciálních operací vojenské policie Lumír Němec serveru iROZHLAS.cz popsal, jak vypadají záchranné akce v podobných případech. „Úplně bezprostředně dochází k ošetření raněných, následné evakuaci medivakem na nejbližší místo, probíhá zabezpečení místa činu a začínají se vyhodnocovat zpravodajské informace, že by mohlo dojít k tomu útoku přímo v bezprostředním okolí,“ sdělil.

Podle Němce ale nejde s jistotou říct, zda se jednalo o koordinovaný útok či náhodu. „Nemůžu to stoprocentně vyloučit, ale jak jsem to poznal, tak to byl víceméně vždycky útok na koaliční vojáky, bez ohledu na to, o koho se jednalo. Spíš bych se přikláněl k tomu, že ti kluci byli ve špatnou dobu na špatném místě,“ dodal.

Vedle Bagrámu a Kábulu působí české jednotky také v provinciích Herát a Lógar na základě rozšíření mandátu pro mise, schváleného českým parlamentem letos v červnu. V Herátu a Lógaru čeští vojáci pomáhají s výcvikem afghánských ozbrojených složek.

Necelý týden

Pondělní útok přišel necelý týden po atentátu na kolonu koaličních vozidel nedaleko základny Bagrám, při kterém bylo minulý týden ve středu zraněno pět českých vojáků, jeden z nich vážně. Těžce zraněný byl v Afghánistánu dvakrát operován, do České republiky by měl být převezen na konci tohoto týdne.

och, gol, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme