V Afghánistánu přišel o život americký voják, letos už sedmý

Afghánistánu v sobotu přišel o život americký voják. Armáda o incidentu neposkytla více detailů, dokud nebude informována rodina. Jak píše agentura Reuters, jde o sedmou letošní americkou oběť v Afghánistánu. Zpráva o násilí přišla později také ze západního Afghánistánu, kde bojovníci hnutí Tálibán přepadli hotel a zabili tři příslušníky bezpečnosti.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle americké armády byl voják zabit „v akci“. (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain | Zdroj: CC0 Public domain (5008269)

V Afghánistánu působí asi 20 tisíc zahraničních vojáků, z nichž většina jsou Američané. Podílejí se hlavně na výcviku místních ozbrojených sil. Někteří Američané jsou ale nasazováni i do protiteroristických operací.

Diplomatická nóta kvůli smrti českých vojáků. Afghánské úřady se obrátily na ministerstvo zahraničí

Číst článek

Podle americké armády byl voják zabit „v akci“. Mluvčí radikálního hnutí Tálibán řekl, že Američana zabili členové Tálibánu, ale ani on víc detailů neposkytl.

Tálibán se přihlásil také k útoku ve městě Kaláje Nau v západní provincii Badghís. Jeho lidé přepadli budovu, v níž je hotel, restaurace a obchody a která je v blízkosti policejní stanice i sídla guvernéra. Začali z ní střílet směrem k policejnímu velitelství, tři lidi zabili a deset zranili.

Podle únorové zprávy OSN loni přišlo v Afghánistánu o život 3804 civilistů. V zemi se bojuje od roku 2001, kdy byla svržena vláda Tálibánu. Nynější americká administrativa chce s touto skupinou vyjednat politickou dohodu a 18letý konflikt ukončit. Tálibán si jako podmínku klade stažení všech zahraničních vojáků.

USA v bojích v Afghánistánu od roku 2001 přišly o 2400 vojáků. V zemi působí i více než 340 Čechů a Česko v bojích přišlo o 14 svých vojáků. Mezi civilisty si afghánská válka vyžádala podle odhadů životy 31 tisíc lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme