Afghánistán vypověděl mírový dialog s Talibanem

Afghánská vláda ukončí dialog s radikálním hnutím Taliban. Jedním z důvodů je vražda Burhánuddína Rabbáního. Bývalého afghánského prezidenta zabil 20. září sebevražedný atentátník vydávající se za mírového emisara Talibanu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánský prezident Hamíd Karzáí | Zdroj: ČTK

Právě Rabbání měl vést rozhovory s radikálním hnutím. Afghánský prezident Hamíd Karzáí prohlásil, že místo dialogu s Talibanem se raději zaměří na vyjednávání se sousedním Pákistánem. Cesta k míru podle něj jinudy nevede.

Podle publicisty Jana Petránka reaguje na krok afghánské vlády Taliban postupně, jelikož je to obrovská organizace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Víkendového Odpoledního Radiožurnálu byl publicista Jan Petránek

Úspěch NATO

Přes ukončení mírových rozhovorů se ale může Afghánistán radovat. Severoatlantická aliance (NATO) dnes totiž zajala vysoce postaveného činitele extremistické sítě Hakkání, povstaleckého hnutí Talibanu. NATO ho zatklo tento týden v afghánské provincii Paktíja.

Hadží Málí Chán měl v extremistickém hnutí na starosti přesun bojovníků z Pákistánu do Afghánistánu, a dohlížel na provoz povstaleckých táborů, z nichž jeden letos pomáhal také vybudovat.

Hakkání je jedno z hlavních povstaleckých hnutí talibanské rebelie a zároveň sousedí s územími, která slouží jako útočiště islamistů.

Pavlína Nečásková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme