Povodně v Afghánistánu si vyžádaly už 24 obětí. Voda ohrožuje i minaret zapsaný na seznamu UNESCO

Při záplavách, které postihly 34 afghánských provincií, přišlo v minulých 48 hodinách o život 24 lidí. Zřícení hrozí minaretu pocházejícímu z 12. století a řazenému ke světovému kulturnímu dědictví UNESCO.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Minaret Džam v Afghánistánu | Zdroj: Profimedia

Afghánská národní agentura pro řešení katastrof oznámila, že od čtvrtka silně prší ve 34 provinciích včetně Kábulu. V šesti provinciích se potýkají se záplavami a v Bámjánu bylo třeba poslat záchranáře pro 500 lidí. O život přišlo 24 osob a 11 lidí je zraněno. Voda v minulých dvou dnech zničila 200 domů a poškodila přes 110 dalších.

V Afghánistánu v zimě hodně sněžilo a pozdější silné deště a záplavy od začátku roku připravily o život 150 lidí.

Minaret Džám (Jam) leží u řeky Harí Rúd ve středním Afghánistánu. Pochází zřejmě z 12. století a vystavěn byl z pálených cihel do výšky 65 metrů. UNESCO jej jako vůbec první afghánskou památku na svůj seznam kulturního dědictví zapsala v roce 2002.

Govt, UNESCO Criticized For ‘Inattention’ To Minaret Of #Jam
tolonews.com/arts-culture/g…

17:44 – 25. 05. 2019

6 10

Monument stojí mezi dvoutisícovými horami na rozhraní provincií Ghór a Herát, má základ ve tvaru osmiúhelníku a vnitřkem vede dvojí schodiště. Na fasádě je bohatě vyzdoben ornamenty i nápisy.

„Voda teče kolem minaretu. Najali jsme 300 obyvatel z okolí, aby pomohli tok vody odklonit,“ sdělil agentuře AFP guvernér provincie Ghór Abdal Haj Chatíbí. Na sociálních sítích kolují snímky bahnité vody valící se kolem základů stavby. Chatíbí řekl, že do Ghóru míří delegace, která má místním pomoci stavbu zachránit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme