Afghánistán zasáhla další vlna přívalových dešťů. Úřady ví o desítkách obětí, tisíce domů jsou zničené

Záplavy už zničily na 2000 domů, dalších 4000 poškodily a přerušily řadu klíčových silničních spojení | Foto: Sayed Hassib | Zdroj: Reuters

Záplavy ve středním Afghánistánu vyvolané novou vlnou přívalových dešťů si vyžádaly dalších nejméně 50 obětí. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Záplavy způsobené silnými dešti už koncem minulého týdne připravily o život stovky Afghánců.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedoucí informačního oddělení středoafghánské provincie Ghór agentuře Reuters řekl, že nemá k dispozici zprávy o tom, kolik dalších lidí utrpělo v důsledku záplav zranění.

Povodně způsobené silným deštěm, s nímž se oblast potýká od pátečního večera, tam podle něj zcela zničily na 2000 domů, dalších 4000 poškodily a přerušily řadu klíčových silničních spojení.

V hlavním městě provincie, Čaghčaránu, se ocitlo pod vodou více než 2000 obchodů.

Záplavové vlny vyvolané prudkými dešti minulý týden zpustošily vesnice v severním Afghánistánu, kde zabily 315 lidí a více než 1600 zranily, uvedly minulou neděli afghánské úřady.

Ve středu se pak kvůli „technickým problémům“ zřítil vrtulník afghánského letectva při pokusu o vyzdvižení těl, která odnesla rozvodněná řeka v provincii Ghór. Oznámilo to ministerstvo obrany s tím, že při nehodě jeden člověk zahynul a dalších 12 se zranilo.

Podle úřadů OSN patří Afghánistán k zemím nejhůře postiženým důsledky klimatických změn a je zároveň nejméně schopen na podobné události reagovat. V zemi panuje humanitární krize způsobená mnohaletou válkou.

Opětovné převzetí moci radikálně islamistickým hnutím Tálibán v roce 2021 vedlo k omezení zahraniční pomoci a zavedení sankcí, které tvrdě dopadají na místní ekonomiku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme