Afghánistán zažil nejtěžší vlnu bombardování

Letouny Spojených států provedly zatím největší nálet na cíle v Afghánistánu od nedělního zahájení vzdušných úderů proti teroristické organizaci Al-Káida. Noční útoky amerických sil se zaměřily především na Kábul. Terčem nových útoků se stal také Dželálábád a Kandahár. Ten prý opouštějí další obyvatelé, kteří prchají směrem k pákistánské hranici. Podle talibanské oficiální agentury Báchtar při útoku na afghánskou vesnici Kádam na východě země zahynulo přes 100 lidí a v Dželálábádu prý byla zničena mešita. Taliban potvrdil, že nálety způsobily v Kandaháru velké škody na vládních budovách a v obytné čtvrti. Úsama bin Ladin je ale údajně v pořádku a v bezpečí. Protitalibanská Severní aliance tvrdí, že se jí v noci podařilo dobýt provincii Ghór, která má pro ovládnutí Afghánistánu strategický význam.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noční útoky amerických vzdušných sil se zaměřily především na Kábul. Během necelých dvou hodin shodily bombardéry na metropoli ve čtyřech vlnách 18 pum, o několik hodin později pak ještě nejméně 12 dalších. Americké letouny zaútočily raketami na vojenskou akademii Talibanu, dělostřelectvo a údajný výcvikový tábor teroristů. Bombardovala i sídlo vůdce hnutí mully Muhammada Umara v Kandaháru. Podle talibanských zdrojů ale Umar vyšel z útoku bez úhony stejně jako Usáma bin Ládin. Činitel americké vlády ve Washingtonu však prohlásil, že nedělní útoky zabily dva Umarovi blízké mužské příbuzné. Podle amerického ministra zahraničí Collina Powella je první fáze amerických útoků zaměřena výhradně proti bin Ládinově teroristické organizaci Al-Káida. Spojené státy prý nemají bezprostředně v plánu zaútočit na cíle mimo Afghánistán.

Spojené státy a Velká Británie v noci na dnešek poprvé bombardovaly pozice Talibanu na severní frontové linii mezi afghánským vládním hnutím a jednotkami opoziční Severní Aliance. Jak z místa hlásí spolupracovník Radiožurnálu Jaromír Štětina, novináři, kteří dnes byli na kábulské frontě, pozorovali záblesky bomb ve vzdálenosti 20 až 25 kilometrů směrem ke Kábulu. Fronta je přitom vzdálena asi 60 kilometrů od hlavního města. Viditelné výbuchy byly u vesnice Šákárdára, která již patří k druhému sledu talibanských ozbrojených sil na frontové linii. Útoky britsko-amerického letectva se tak rozšířily i na frontové pozice Talibanu. Zásahy na frontě zřejmě souhlasí se včerejším prohlášením ministra obrany Severní aliance, generála Fahíma, o tom, že předal Američanům seznam talibanských cílů doporučených k bombardování.

Protitalibanská Severní koalice tvrdí, že se jí v noci podařilo dobýt provincii Ghór, která má strategický význam pro ovládnutí Afghánistánu. Úspěchy hlásí také opoziční milice šítských muslimů - ve stejné oblasti prý obsadila strategické město na silnici spojující Kábul a Herát. Představitelé Severní koalice ale hlásí, že pokud vojenskou pomoc od Ruska a Spojených států, nebudou schopni čelit jednotkám vládního Talibanu a ztratí své strategické postavení. Jak hlásí zpravodaj Českého rozhlasu v Ruské federaci Petr Voldán, má podle Severní koalice Taliban nad silami opozice značnou materiální i lidskou převahu.

Vedení Severní koalice vážně zepokojuje otálení s rozhodnutím o poskytnutí vojenské pomoci zákonnému vedení Afghanistánu. Protitalibanská koalice prý potřebuje podle zdrojů z Tádžického Dušanbe především prostředky na zakoupení obrněné techniky, dělostřeleckých zbraní, bojových vrtulníků i samopalů a munice ruské výroby. Zatím opoziční síly značně zaostávají ve výzbroji za vládnoucím Talibanem a v tomto stavu prý nemohou počítat s protiútoky. Jak informuje Severní koalice, má Taliban v Afghanistánu po mobilizaci asi 100 tisíc bojovníků, na 2400 tanků a obrněných vozidel a údajně disponuje také stovkou nejrůznějších letadel. Na straně opozice bojuje 35 tisíc lidí, které začínají doplňovat další síly z právě probíhající mobilizace na územích ovládaných protivládní koalicí.

Podle nejmenovaného vysoce postaveného amerického činitele, na kterého se odvolala televize CNN, už během nedělního spojeneckého útoku na Afghánistán zahynulo několik předních představitelů Talibanu. Pentagon hodlá použít proti podzemním bunkrům Talibanu a bin Ládinově Al-Káidy více než dvoutunové laserem naváděné bomby, shazované z bombardéru B-2. Generální tajemník NATO George Robertson mezi tím ve Washongtonu prohlásil, že aliance potřebuje pro případné útoky na další země další důkazy.

Spojené státy připravují druhou fázi operace proti teroristům, která bude zahrnovat výpady speciálních komand a helikoptér na území Afghánistánu. Americká média přinášejí informace, podle kterých Pentagon plánuje riskantní hon na teroristy na území Afghánistánu, do kterého budou nasazeny elitní jednotky vycvičené pro zvláštní operace, vybavené speciálními bojovými helikoptérami Blackhawk a Apache. Velké nebezpečí pro nízkolétající helikoptéry představují podle expertů afghánské protiletecké střely odpalované z ramene. Americká vláda zatím chystané výpady útočných helikoptér nepotvrdila.

Severoatlantická aliance oznámila, že Spojené státy zatím se stažením části svých vojáků z Balkánu vyčkávají. Američané požádaly své spojence, aby nahradili jejich vojáky, pokud by je Washington poslal bojovat proti terorismu. Zatím od spojenců chtěly pouze pět radarových letounů AWACS a válečné lodě pod spoleným velením, oznámil nejmenovaný představitel NATO. Západní média tvrdí, že Washington bude potřebovat své vojáky v misích na Balkáně pokud se rozhodne k pozemní misi v Afghanistánu. USA mají v Bosně například bojové vrtulníky Apache, specialisty pro vyhledávání min a jednotky zvláštního určení. Nahradit by je v případě potřeby měly jiné státy NATO. Svou pomoc nabídly například Polsko a Česká republika.

Pákistánská vláda potvrdila přítomnost amerického personálu na svém území. Zdůraznila ale, že nejde o bojové jednotky.Podle agentury Reuters mají američtí vojáci v Pákistánu Spojeným státům pouze poskytovat logistickou podporu v jejich leteckých úderech proti Afghánistánu. Pákistánská média uvedla, že americká vojenská letadla a personál byly viděny na letišti Jakobabád v jižní provincii Sindh.

Prezident George Bush zveřejnil v sídle FBI seznam 22 nejhledanějších teroristů, kteří podle jeho slov neujdou trestu. Američané věří, že zveřejnění fotografií teroristů a vypsání odměny povede k dopadení pachatelů útoků na americké cíle.

Olga Krupauerová, Petr Voldán, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme