Ženy před kábulským prezidentským palácem protestovaly za svá práva. Tálibán je násilně rozehnal

Před prezidentským palácem v afghánské metropoli Kábulu se v pátek k demonstraci sešlo několik desítek žen s požadavkem, aby hnutí Tálibán ctilo ženská práva a zahrnulo ženy do nové vlády. Informovala o tom agentura AP. Podle zpráv na twitteru bojovníci Tálibánu rozehnali protestní akci násilím.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V dokumentu kolujícím na demonstraci aktivistky vyzývaly, aby měly ženy v Afghánistánu nadále plné právo na vzdělání a podílení se na politice | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

V dokumentu kolujícím na demonstraci aktivistky vyzývaly, aby měly ženy v Afghánistánu nadále plné právo na vzdělání, mohly se podílet na společenském a politickém životě země a byly jim zaručeny svobody, jako například svoboda slova. Protestující zdůraznily, že nechtějí návrat k minulosti.

Za své minulé vlády v letech 1996 až 2001 Tálibán nedovoloval ženám studovat a pracovat, na veřejnost směly vycházet jen v doprovodu mužského příbuzného a musely chodit v oblečení zahalujícím celé tělo.

Afghan women march for rights.

@AFP News Agency's Hoshang Hashimi photographs a protest in Kabul on September 3 by Afghan women demanding their rights be respected under Taliban rule

09:37 – 03. 09. 2021

56 147

Podle některých zdrojů z twitteru zasáhli členové Tálibánu proti demonstrantkám v Kábulu pažbami pušek a biči. Podobná demonstrace žen se konala ve čtvrtek ve třetím největším afghánském městě Herát na západě země.

K respektování práv žen a dívek v Afghánistánu po jeho ovládnutí radikálním hnutím Tálibán vyzvaly ve společném prohlášení prezidentky a premiérky 11 zemí. Podle slovenské prezidentské kanceláře byla zmíněná výzva připravena z iniciativy hlavy slovenského státu Zuzany Čaputové a islandské premiérky Katrín Jakobsdóttirové.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme