Afghánky mají klub bojového umění. Jdeme za svým cílem, vzkazují kritikům

UVNITŘ FOTO. Ženy v Afghánistánu obvykle nemají právě snadný přístup ke sportovnímu vyžití. Čistě dámský klub bojového umění založený v Kábulu je proto svého druhu raritou a ve svém okolí vyvolává rozporuplné reakce. „Spousta lidí nás obtěžuje. My je ale ignorujeme a jdeme za svým cílem,“ říká jedna z bojovnic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dívčí wushu klub z Kábulu | Zdroj: Reuters

Na zasněženém horském vrcholku západně od Kábulu procvičuje skupinka afghánských dívek svižné pohyby wushu – bojového umění, které má kořeny v čínském kung-fu.

Jde o pohled, který by běžný návštěvník Afghánistánu nečekal. Dívky se zahalenými vlasy se ale nekompromisně ohání meči a pilují bojovou techniku.

Jak píše Reuters, sídlí šaolinský klub v kábulské čtvrti, která je domovem místní hazárské komunity. V zemi, kde je ženský sport značně omezován, tvoří vzácnou výjimku.

S taekwondem začal ve druhé třídě, dnes je Jiří Novák nejlepším juniorem Evropy

Číst článek

Jak říká jedna z cvičitelek Sima Azimiová, wushu trénuje sebeobranu, prospěšné je podle ní ale pro celé tělo i duši. Azimiová sport vyučovala v Íránu, kde slavila medailové úspěchy, na popud otce ale začala učit wushu v Kábulu, kde už působí přibližně rok.

„Pracuji na tom, aby dívky své schopnosti stále zdokonalovaly. Je skvělé vidět, že dělají stejné pokroky, jako dívky z jiných částí světa,“ říká cvičitelka. „Mou ambicí je vidět své studentky soutěžit v mezinárodních kláních a vyhrávat pro svou zemi medaile," dodává.

'Ženy jsou někdy statečnější než muži' tvrdí motto výstavy o ženách v armádě

Číst článek

Různá bojová umění jsou v Afghánistánu populární. Pro ženy je ale situace mnohem komplikovanější. Kromě běžných nástrah života tak bojovnice wushu na ulicích v Kábulu čelí obtěžování a urážkám.

„Největší výzvou je čelit nebezpečí,“ říká 18ti letá Zahra Timoriová. „Hodně lidí nás obtěžuje, my je ale ignorujeme a jdeme za svým cílem,“ dodává její kamarádka Shakila Muradiová.

Všechny dívky v bojovém klubu pochází z hazárské komunity, která se řadí ke stoupencům šíitského islámu. Jak připomíná Reuters, jsou Hazárové obecně známí svými spíše liberálnějšími tradicemi, které dívkám dovolují volný pohyb venku i sportovní aktivity.

Dívčí wushu klub z Kábulu | Foto: Reuters

Dívčí wushu klub z Kábulu | Foto: Reuters

Dívčí wushu klub z Kábulu | Foto: Reuters

Dívčí wushu klub z Kábulu | Foto: Reuters

Dívčí wushu klub z Kábulu | Foto: Reuters

Dívčí wushu klub z Kábulu | Foto: Reuters

Dívčí wushu klub z Kábulu | Foto: Reuters

Daniela Brodcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme