Afghánská armáda musí do tří dnů vyklidit Kábul

Afghánské vojenské jednotky musí do tří dnů opustit Kábul. Prohlásil to šéf policejních sil v afghánské metropoli generál Muhammad Džurhat. Spojené státy i afghánský premiér Hamíd Karzáí nejsou spokojeni s tím, že kandahárská policie propustila tři významné ministry talibanské vlády, kteří se včera dobrovolně vzdali afghánským jednotkám. Podle nich měly být zadržení předáni americké straně a přinést jí významné svědectví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

afghánský bojovník | Foto: ČTK/EPA

Podle šéfa policejních sil v Kábulu generála Muhammada Džurhata tak afghánské jednotky mají umožnit mezinárodním mírovým silám a afghánské policii převzít dohled nad bezpečností v afghánské metropoli. Džurhat potvrdil, že odchod vojenských oddílů z Kábulu zajistí afghánská policie a jednotky kábulské posádky. Mezinárodní síly se operace nezúčastní.

Vedení jihoafghánské provincie Kandahár nevidí na propuštění ministrů Talibanu nic špatného. Všichni se nyní nacházejí ve svých domech a policie pouze sleduje jejich pohyb. Afghánské vedení je zatím z ničeho oficiálně neobvinilo. Američaní i afghánský premiér Hamíd Karzáí vyjádřili ale značnou nelibost nad tím, že tak důležté osobnosti nebyly předány americké straně, která je má na seznamu hledaných osob. Především ministr obrany Talibanu mulla Abajdula a ministr spravedlnosti mulla Turabí by mohli přinést významné svědectvím která by přispěla k úspěšnému pátrání po vůdci Talibů mulle Muhammadu Umarovi.

Spojené státy zatím zadržely v Afghánistánu 348 lidí, dalších sedm tisíc příslušníků hnutí Taliban a Al-Káidy se nachází v Afghánských věznicích pod dozorem místní policie. Provincie Kandahár, odkud pochází i sám Karzáí, je osídlena Paštúny, kteří se sice formálně podřizují centrální kábulské vládě, existuje ale podezření, že časo dávají možnost Talibům svobodně odejít nebo je propouštějí za výkupné. Hnutí Taliban bylo tvořeno z velké části právě občany paštúnské národnosti. Kmenové a příbuzenské svazky stejně jako rozbujelá korupce jsou hlavní překážkou při pátrání.

Americké jednotky pročesaly po intenzivních náletech jeskynní komplex v oblasti Chóstu ve východním Afghánistánu. Podle předsedy sboru náčelníků amerických ozbrojených sil generála Mayrse zadrželi američtí vojáci dva přední členy Al-Káidy, kteří mohou poskytnout informace o operacích, metodách a plánech teroristické sítě Usámy bin Ládina.

Generál Tommy Franks, pod jehože vedení operace v Afghánistánu spadá, agentuře AP řekl, že Pákistán povolil Američanům pronásledovat členy Al-Káidy a Talibanu na svém území. Podle Frankse Američané brzy skončí s pátráním po bin Ládinovi ve východním Afghánistánu a přesunou se do Pákistánu.

Olga Krupauerová, Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme