Afghánská armáda prý dobyla většinu Kunduzu, Tálibán to popírá

Afghánské jednotky během dnešní ranní ofenzívy znovu dobyly nejdůležitější části města Kunduz, kterého se v pondělí zmocnilo islamistické hnutí Tálibán. S odvoláním na dva afghánské zdroje o tom informovala agentura Reuters. Tálibán to však popírá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímek zachycuje vozidlo afghánských sil směrem na Kunduz

Detaily celé operace nebyly známé, rovněž nebylo jasné, jaké oblasti jsou nyní pod vládní kontrolou. Mluvčí Tálibánu ale tyto informace popřel. Jeho bojovníci prý stále odolávají vládním silám v centru Kunduzu a kontrolují většinu zbytku města.

"Afghánské bezpečnostní síly získaly během noci po tvrdých bojích kontrolu nad městem Kunduz," uvedl guvernér Kunduzu Hamdulláh Daníší.

"Poté, co přijely posily, začala masivní operace uvnitř Kunduzu, Tálibán již nedokázal klást odpor a utekl... Brzy o tom vydáme podrobnou zprávu," dodal.

Ofenziva údajně začala ve středu kolem 23.00 místního času (před 21.00 SELČ) a skončila dnes ve čtyři hodiny ráno.

"Získali jsme ho zpět a byl vyčištěn od teroristů, nepřítel utrpěl těžké ztráty," uvedl na komunitní síti Twitter mluvčí afghánského ministerstva vnitra Sádik Sidikkí.

Tálibán: Boje pokračují

Podle mluvčího Talibanu Zabiulláha Mudžáhida ale boje stále pokračují. "Tvrzení nepřátel ohledně situace v Kunduzu nejsou pravdivá," dodal s tím, že bojovníci Tálibánu i nadále odolávají afghánským vojákům.

Obsazení strategického a relativně bohatého třistatisícového města Kunduz bylo největším úspěchem hnutí Tálibán od jeho svržení v roce 2001.

Spojené státy v úterý přiznaly, že ovládnutí Kunduzu znamená nečekané zhoršení situace, zároveň ale vyjádřily důvěru v afghánské bezpečnostní síly a jejich schopnost získat město znovu do svých rukou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme