Afghánská armáda se zbavuje vojáků podezřelých ze spolupráce s Tálibánem

Afghánská armáda prochází rozsáhlou čistkou. Stovky vojáků musely odejít do civilu, řadu z nich úřady dokonce vyšetřují. Afghánští vojáci stále častěji obracejí zbraně proti Spojencům a těm už došla trpělivost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náčelník generálního štábu Petr Pavel sleduje z amerického vrtulníku afghánské hlavní město Kábul při své první návštěvě českých vojáků v misi ISAF | Zdroj: ČTK

Spojenci mají obavy, že kvůli rychlému rozrůstání afghánské armády prorůstají do armádních struktur i členové extremistického hnutí Tálibán a další radikálové.

Důkazem jsou stále četnější případy, kdy afghánský voják obrátí svou zbraň proti spojeneckým vojákům. Například nedávno v provincii Hílmand afghánský voják zastřelil tři americké kolegy poté, co s nimi společně posnídal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody rozsáhlého propouštění v afghánské armádě přiblížil redaktor Jaromír Marek

Opakující se útoky a smrt pěti francouzských vojáků byly také důvodem, proč z Afghánistánu odešli Francouzi. Muž, který francouzské vojáky zabíjel, dostal v červenci trest smrti. Důvěra mezi aliančními vojáky a afghánskou armádou je ale velmi otřesená.

Letos už bylo v Afghánistánu zabito 45 aliančních vojáků, loni jich bylo 20. Možným řešením je právě čistka, která v armádě v těchto dnech začala. Velmi často se mluví o tom, že to je součástí strategie Tálibánu a dalších radikálů infiltrovat do armádních složek lidi, kteří pracují podle jejich pokynů a kteří po několika týdnech či měsících obrátí zbraně proti svým kolegům. Tomu se však dá čelit velmi obtížně.

Afghánská armáda roste velmi rychle. Začala vznikat v roce 2001 po pádu Tálibánu, dnes má zhruba 200 000 lidí a do roku 2015 by měla mít 260 000 mužů ve zbrani.

Jaromír Marek, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme