Afghánská vláda je připravena jednat s Talibanem

Afghánská vláda chce jednat s Talibanem. Mírová jednání s islamisty bude mít na starosti zvláštní mírový výbor, který jmenoval prezident Hamíd Karzaí. Jeho cílem je nastolit v zemi mír a pořádek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánští policisté | Foto: 601. skupina speciálních sil

O smíru s Talibanem mluví Hamíd Karzáí už několik let, teď má pro své úsilí maximální možnou podporu. Už v červnu mu tento mírový plán odsouhlasil sněm 1600 kmenových vůdců, staršinů a přirozených autorit, které se sešly v Kábulu, aby projednali alternativu vyjednávat s Talibanci.

Přehrát

00:00 / 00:00

marek.mp3

Nyní tedy skutečně vznikl jakýsi orgán, skupina lidí, kteří by jednání s Talibanem měli oficiálně zahájit, neoficiálně se ale jedná už dlouho, a dotáhnout ho do kýženého konce. Spekuluje se zatím, kdo v mírovém sněmu je. Měl by mít 50 členů, včetně žen a zástupců občanské společnosti.

Dokonce se spekuluje i o tom, že v něm budou i takzvaní Warlords, váleční magnáti, někdejší samozvaní vládci, kteří bojovali proti Talibanu. Pro příslušníky Talibanu také platí nabídka, že pokud se vzdají násilí a nejsou spojeni s žádnou teroristickou sítí, například Al Kajdou, bude jim umožněn návrat do běžného života.

Podle první reakce se ovšem zdá, že Taliban nemá zájem na míru s vládou. Jednak Taliban tuto mírovou radu neuznává jako zástupce Afghánců a dříve už se nechal slyšet, že dokud jsou v zemi cizí vojska, není o nějakém smíru ani řeč.

Cizích vojáků je v zemi stále 150 tisíc. Ti ale jednou odejdou a proto se afghánský prezident snaží jednání urychlit. Je totiž jasné, že pokud by odešli již zítra, afghánská vláda by kontrolu nad zemí neudržela.

Američané už oznámili, že se chtějí začít stahovat v červenci příštího roku a do té doby by president Karzáí rád vyjednal opravdový smír. Otázka je nakolik je to reálné.

Jaromír Marek, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme