Afghánské bezpečnostní síly údajně drží tři Američany

Afghánské bezpečnostní síly podle katarské satelitní televize Al-Džazíra zadržely nedaleko hranice s Íránem pět osob, včetně tří Američanů. Afghánské vládní hnutí Taliban ale jejich zadržení popírá a Spojené státy tyto zprávy nepotvrdily. Pentagon je dokonce označil za nepotvrzenou historku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle televize Al-Džazíra měli u sebe mapy s postaveními organizace Usámy bin Ládina Al Káidá a Američané jsou příslušníky zvláštních jednotek a kromě map měli s sebou moderní zbraně. 2 Afghánci pak byli vycvičeni v amerických zvláštních jednotkách a mají americké občanství. Televize Al Džazíra to uvedla s odvoláním na zdroje v binLadinově organizaci. Afghánské vládní hnutí Taliban ale pravdivost informace popřelo. Ministr obrany hnutí Taliban řekl, že uvedené infromace nemají žádný reálný základ. Hnutí Taliban ale nepopírá, že zadrželo 41letou britskou novinářku Yvonne Ridleyovou ze Sunday Expressu a že ji jeho bezpečnostní orgány vyslýchají, protože údajně neměla cestovní pas a nelegálně překročila hranice.

Jednačtyřicetiletá Ridleyová z listu Sunday Express je od včerejška zadržována ve městě Dželálábád na východě Afghánistánu nedaleko hranice s Pákistánem a její případ byl předán zpravodajskému oddělení Talibanu. V době, kdy ji spolu se dvěma průvodci zadrželi, měla reportérka na sobě burku, tradiční afghánský islámský oděv, který ženu zahaluje od hlavy až k patám a má jen úzký síťovaný otvor ve výši očí. Neměla pas a do země vstoupila nelegálně, napsala tisková agentura AIP. Taliban už dříve požádal všechny cizince, aby opustili zemi, a oznámil, že novinářům neudělí víza.

Televizní stanice Al Džazíra, která vysílá z Kataru, je považovaná za arabskou CNN. Její zpravodajské relace v arabštině a i diskuzní pořady jsou brány za jeden z nejserióznějších zdrojů v arabském a islámském světě a často je citují i západní sdělovací prostředky a tiskové agentury.

Afghánská opozice se dohodla na vytvoření nejvyšší rady a vojenské rady. Ty se budou snažit o převzetí moci v zemi. Zástupci opozice vůči vladnímu hnutí Taliban se v Římě rozhodli vytvořit oba orgány pod záštitou bývalého krále Muhammada Záhira šáha. Nejvyšší rada bude složena ze všech vlivných představitelů afghánského lidu. Do její pravomoci bude spadat vojenská rada, která bude složena z vojenských velitelů.

V Afghánistánu hrozí humanitární katastrofa. Lidé prchají ze svých domovů ve strachu před odvetnými útoky Spojených států a míří do sousedního Pákistánu. Podle dnešního vyjádření úřadu vysoké komisařky OSN pro uprchlíky je nyní na cestě k hranicím či do bezpečných horských oblastí více než milión Afghánců. Pákistánští vojáci a policisté stále vracejí zpět do Afghánistánu uprchlíky, kteří ilegálně překračují hranici. Některým se přesto podaří dostat do země, a tak směřují buď ke svým příbuzným či do uprchlických táborů. V Balačistánu se nyní podle UNHCR nachází asi 20 tisíc běženců, v severozápadní příhraniční provincii v táboře Dželózaj nedaleko Pešaváru už jich je 60 tisíc. Jak ale dnes uvedl Jusuf Hasan z UNHCR se v případě otevření hranic dá očekávat mohutný příliv Afghánců: "UNHCR očekává velký nával zde v severozápadní příhraniční provincii. Nejhorší možný scénář mluvíaž o 1 miliónu uprchlíků v této oblasti." Humanitární organizace proto každý den sledují situaci na hranici a hledají vhodná místa pro budování nových táborů Do této chvíle získaly také pomoc ve výši 12 miliónů dolarů, hlavně ze Spojených států Velké Británie a Německa.

Markéta Kaclová, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme