Afghánské letadlo nemohlo přistát v Číně kvůli bombové hrozbě

Čína nepovolila přistát afghánskému letadlu, stroj se musel vrátit zpět do místa startu. Čínské úřady totiž obdržely varování, že se na palubě nachází bomba. Letadlo afghánských aerolinek mířilo z Kábulu do čínského Sin-ťiangu, který minulý měsíc zachvátily nejhorší etnické násilnosti za posledních 50 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo - ilustrační snímek

Letadlo - ilustrační snímek | Foto: Evropská komise

Historicky první let afghánské společnosti Kam z Kábulu do metropole čínské autonomní oblasti Sin-ťiang, Urumči nakonec skončil v Kandaháru. Do afghánské metropole se má vrátit v pondělí. Úřady v Sin-ťiangu mu nedovolily přistát kvůli údajné bombové hrozbě, čínská vládní agentura Sin-chua dokonce nejprve informovala o jeho únosu.

Podle prezidenta aerolinek ale měl Boeing 767 s dvěma sty lidmi na palubě problémy se získáním povolení k přeletu přes Kyrgyzstán. Na letišti v Urumči byl po informacích o bombě na palubě letounu vyhlášen poplach a na místo vyrazily policejní a vojenské jednotky i s těžkou technikou. V časných ranních hodinách byla pohotovost zrušena a z letiště odjely i všechny obrněné transportéry.

Sin-ťiang a jeho metropole Urumči se minulý měsíc staly místem krvavých střetů mezi muslimskými Ujgury, kteří jsou jazykově a etnicky spříznění s Turky, a Chany, jež v Číně představují většinový národ. Při srážkách zahynulo podle oficiálních zdrojů bezmála 200 osob; podle ujgurských představitelů zemřely tisíce lidí.

Přečtěte si také:

V Urumči se opět střílelo, vojáci a policisté jsou v pohotovosti
Al-Káida hrozí útoky na čínské cíle v Africe
Číňané v Urumči pohřbívají oběti násilností, policie je v pohotovosti
Přes 150 mrtvých po zásahu proti ujgurským muslimům v Číně

Robert Mikoláš, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme