Afghánské volby provázely násilnosti a nízká účast

V Afghánistánu se sčítají hlasy ze sobotních parlamentních voleb. Konečné výsledky mají být známy koncem října. Volby provázela řada násilností. Mluví se i o případných volebních podvodech. Mluvčí afghánského prezidenta Vahíd Omer podle agentury Reuters uvedl, že na hodnocení přípravy i průběhu voleb je ještě příliš brzy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánská žena u volební urny.jpg | Foto: ČTK

Volby provázela řada incidentů - síly NATO v Afghánistánu jich evidují skoro 500, podobný počet jako během loňských prezidentských voleb. Radikální hnutí Taliban voličům vyhrožovalo a vyzývalo k bojkotu voleb.

Mluví se také o možných volebních podvodech. Americký velvyslanec v Kábulu - Karl Eikenberry v tomto směru očekává řadu stížností, přesto doufá, že výsledky budou věrohodné. Eikenberry také v rozhovoru pro BBC ocenil spolupráci mezinárodních institucí a afghánských úřadů:

Přehrát

00:00 / 00:00

Volby přímo v Afghánistánu sledoval zvláštní zpravodaj ČRo Jaromír Marek.

„Myslím, že spolupráce mezinárodního společenství s afghánskou vládou a tamními volebními úřady je dobrá. Všichni jsme se poučili z loňských prezidentských voleb v Afghánistánu. My Američané spolupracujeme s OSN, která tu má nejdůležitější roli z mezinárodních organizací. Určitě přijdou stížnosti na průběh voleb a bude se mluvit o podvodech, ale ve srovnání s prezidentskými volbami v roce 2009 je to určitý posun směrem k lepšímu, takže jsem v tomto směru zdrženlivý optimista.“

Incidenty a nízká účast

Afghánci rozhodovali o obsazení 249 parlamentních křesel. Kandidovalo asi dva a půl tisíce lidí. Volby přímo v Afghánistánu sledoval zvláštní zpravodaj ČRo Jaromír Marek. Jak uvedl na Rádiu Česko, pocit z jejich průběhu má velmi smíšený.

„Když jsem byl v Afghánistánu celý týden před volbami, přes všechny hrozby a výhrůžky Talibanu a dalších skupin, se nedělo jakoby nic. Potom přišlo sobotní ráno, kdy explodovala bomba v centru Kábulu a to nastartovalo velké množství útoků, které byly s výjimkou jediné provincie v celé zemi. Takže z tohoto pohledu byly volby podobné těm prezidentským loni v létě,“ řekl.

Velkou otázkou bude podle něj účast voličů v parlamentních volbách. „Protože řada lidí, se kterými jsem mluvil, po všech volebních podvodech, o kterých se spekuluje, nebyla příliš rozhodnutá k volbám jít,“ dodal s tím, že podle některých odhadů se ale k volbám dostavilo až 40 procent voličů.

Ondřej Černý, Jaromír Marek, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme