Afghánského exprezidenta zabila bomba odpálená členem Talibanu

Bývalého prezidenta Afghánistánu Burhánuddína Rabbáního zabil v hlavním městě země Kábulu sebevražedný útočník z islamistického hnutí Taliban. Útok se stal v přísně střežené kábulské čtvrti a prohloubil pochybnosti o schopnostech afghánských bezpečnostních sil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánský policista na hlídce blízko domu Burhánuddína Rabbáního | Zdroj: Reuters

Rabbání v současnosti vedl skupinu pověřenou mírovým dialogem s islamistickým hnutím Taliban. Podle policejních zdrojů ho zabil právě příslušník Talibanu, který s bombou ukrytou v turbanu přišel do jeho domu pod záminkou vyjednávání.

Exploze zabila i 4 Rabbáního osobní strážce. Burhánuddín Rabbání bojoval v 80. letech proti sovětské okupaci a byl prezidentem Afghánistánu do příchodu Talibanu k moci v roce 1996.

Současný afghánský lídr Hamíd Karzáí se rozhodl kvůli atentátu výrazně zkrátit návštěvu Spojených států. V New Yorku se ještě stačil před návratem do vlasti sejít s Barackem Obamou.

Karzáí označil smrt Rabbáního jako velkou ztrátu. "Jeho mise byla životně důležitou službou afghánskému lidu, službou bezpečnosti a míru v naší zemi. Budeme ho moc postrádat. Patřil mezi výjimečné, těžko nahraditelné osobnosti vysokých osobnostních kvalit. Je to strašná ztráta, která nás ale nesmí odradit, jak správně řekl prezident Obama, od naší cesty vedoucí k rozhodnému úspěchu."

Jan Prokeš, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme