Afghánského prezidenta hlídá americká ochranka

Afghánský prezident Hamíd Karzáí požádal Američany o pomoc při ochraně královského paláce. Rozhodnutí hlavy státu vyměnit svou osobní ochranku za cizí vojáky vyvolalo u afghánských regionálních vůdců značné rozpaky. Jak informuje z Afghánistánu spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, situace v zemi je velmi napjatá a množí se zprávy o přípravě teroristických útoků na cizince i nejvyšší představitele státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hamíd Karzáí | Foto: ČTK/EPA

Kromě toho vyšetřování atentátu na viceprezidenta a ministra veřejných prací Hadžiho Abdula Kádira nepřineslo vůbec nic nového. Kádir byl zastřelen za bílého dne a jeho ochránci nejenom že nechali pálit útočníky ze samopalů několik sekund a poté jim dovolili uprchnout, ale ani u sebe neměli zbraně.

Hamíd Karzáí proto požádal Američany o pomoc při ochraně královského paláce, kde sídlí vedení země i on sám. Především vůdci paštúnských kmenů na jihu a východě Afghánistánu ale tento krok odsoudili, protože je prý ostudné, aby afghánského vůdce chránili před vlastními občany Američané.

Nyní se afghánská vojenská elita cítí být uražena a k popularitě Američanů tento krok prezidenta Karzáíe nepřispěl. Mnohem příznivěji přijala afghánská generalita pomoc francouzských a amerických specialistů, kteří tento týden zahájili výcvik 240 afghánských vojáků. Ti se za několik týdnů stanou tělesnými strážci členů afghánské vlády a pravděpodobně nakonec vymění ve funkci bodyguardů prezidenta Američany.

Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme