Zemřel i druhý afghánský chlapec, který se v Polsku otrávil houbami. Nepomohla ani transplantace jater

Zemřel i druhý ze dvou malých afghánských bratrů, kteří se minulý týden v polském středisku pro uprchlíky otrávili houbami. Podle deníku Gazeta Wyborcza to v pátek odpoledne oznámila Katarzyna Gardzińská, mluvčí dětské kliniky ve Varšavě, kde se lékaři marně snažili dětem zachránit život.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladé muchomůrky zelené v Polsku s krabičkou zápalek jako měřítko (ilustrační foto) | Foto: Stanisław Skowron | Zdroj: Wikimedia Commons

První z chlapců, pětiletý Alí, zemřel ve čtvrtek. Ředitel kliniky Marek Migdal při oznamování jeho smrti hned uvedl, že velmi malou šanci na přežití má i jeho šestiletý bratr Mustafa. Hoch po otravě podstoupil náročnou transplantaci jater od příbuzného, ale i když orgán fungoval, postiženému selhával centrální nervový systém.

Evakuovaní Afghánci se v Polsku otrávili houbami. Pětiletý chlapec nepřežil, bratr je v kritickém stavu

Číst článek

V posledních dnech se několik Afghánců otrávilo ve dvou různých polských zařízeních pro běžence houbami, které si nasbírali pro zpestření jídelníčku. Otrávila se i 17letá sestra chlapců, která ale byla ve středu propuštěna z nemocnice.

Afghánská rodina se otrávila 24. srpna - den po evakuaci z Kábulu - muchomůrkou zelenou, pokládanou za nejnebezpečnější a nejjedovatější houbu v Evropě a Severní Americe. Dospělí členové byli hospitalizováni v jiných nemocnicích, ale jejich stav nebyl tak vážný.

Rodina si houby nasbírala v lese kolem střediska pro běžence v Podkowě Leśné nedaleko Varšavy. Polsko tuto rodinu evakuovalo z Afghánistánu na žádost Británie, její otec pracoval pro Brity.

Polská média informovala také o otravě houbami jiných čtyř Afghánců ve středisku v Linině ležícím jižně od Varšavy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme