Afghánský král se vrátí do země

Bývalý afghánský král Muhammad Záhir Šáh žijící v exilu v Itálii se vrátí do vlasti v polovině března. Doprovázet ho bude premiér prozatímní vlády Hamíd Karzáí. Jak v Římě oznámil králův syn, přesný termín zatím nebyl stanoven. Domnívá se však, že 87letý monarcha odcestuje ještě před afghánským novým rokem, tedy 25. březnem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hamíd Karzáí | Foto: ČTK/AP

Záhir Šáh se do Kábulu vrátí po téměř 30 letech. Jeho úkolem bude svolat na červen velké národní shromáždění. Z jednání představitelů kmenových svazů by pak měla vzejít nová afghánská vláda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petra Procházková o reakci Afghánců

Většina Afghánců králův návrat vítá, proti jsou ale některé menšiny, zejména fundamentalistické skupiny. Záhir Šáha, který je paštúnské národnosti, podporují především jižní provincie obývané paštúnskými kmeny. Sever, kde je většina Tádžiků, Uzbeků, Turkmenů a Hazarijců, se na krále dívá s podezřením. Tádžici vám řeknou, že za 40 let, kdy vládl zemi, nedokázal skoro nic. To, že byl v tuto dobu v Afghánistánu poměrně klid, jim připadá málo. Prý se zajímal hlavně o svůj harém. "Podívejte se, kde je dnes Japonsko a kde my. Přitom na počátku dvacátého století mezi námi nebyl zas takový rozdíl," rozčilují se někteří Afghánci. Na druhou stranu Paštúnům se zdá, že mír, který Záhir Šáh v zemi dokázal udržet, je nyní důležitější než ekonomický rozvoj. Mimochodem ze stejného kenového svazku jako král pochází i současný premiér Hamíd Karzáí. Oba jsou příslušníky rodu Duraní. Pro zajímavost: stejně jako řada vůdců hnutí Taliban.

Markéta Kaclová, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme