Afghánský ministr obrany v Moskvě

Do Moskvy na týdenní návštěvu Ruska přilétá afghánský ministr obrany Muhammad Fahím. Podle oficiálních zpráv má s ruskými představiteli jednat o obnově dodávek vojenské techniky a zbraní pro afghánskou armádu. Jak ale uvádí zpravodaj Českého rozhlasu v Ruské federaci Petr Voldán, může mít návštěva afghánského ministra obrany také další pozadí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva

Ještě v Kábulu před odletem do Moskvy potvrdil Fahím, že bude jednat o dodávkách zbraní, vojenské techniky, náhradních dílů i týlového zabezpečení afghánské armády. Přiznal také, že vedle techniky je ruský i systém organizace afghánských sil. Podle některých pozorovatelů, však může mít jeho cesta i politický cíl a nevylučují jeho schůzku s prezidentem Putinem. Pro Moskvu je důležité před březnovou volbou hlavy afghánského státu posílit pozice a Fahím je považován spíše za stoupence Moskvy, nežli Washingtonu.

Přehrát

00:00 / 00:00

P.Voldán: M.Fahím do Moskvy

Fahím je etnický Tádžik a byl blízkým spojencem Ahmada Šáha Masúda, bývalého vojenského velitele afghánského opozičního Severního spojenectví. Masúd zahynul při atentátu dva dny před loňskými zářijovými útoky ve Spojených státech a Fahím ho měl ve funkci nahradit.

Milan Kopp, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme