Afghánský parlament opět neschválil zákaz násilí na ženách

Debata afghánských poslanců o zákazu násilí na ženách trvala jen čtvrt hodiny. Proti se totiž postavili konzervativní poslanci. V platnosti tedy stále zůstává dekret prezidenta Hamída Karzáího. Ten násilí na ženách a také nucené a dětské sňatky zakázal už před čtyřmi lety. Poslanci ho ale ještě neschválili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánský prezident Hamíd Karzáí | Zdroj: Reuters

Konzervativci v parlamentu namítli, že zákon z roku 2009 odporuje islámskému právu šaríja. Požadovali také beztrestnost pro muže, který znásilní vlastní manželku.

Na základě Karzáího dekretu už soudy poslaly do vězení stovky lidí. Ochránci lidských práv ale upozorňují, že mnoho pachatelů trestu uniká. Nasvědčují tomu i slova dvacetileté Afghánky. Svěřila se BBC, že muž, se kterým se kvůli násilnostem rozvedla, jí pak zabil oba rodiče.

Žena se teď bojí o bratry a říká, že bývalý manžel jí zničil život. OSN letos v Afghánistánu zaznamenala o třetinu více ohlášených případů násilí na ženách než loni.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme