Afghánský premiér na návštěvě ve Spojených státech

Prozatímní afghánský premiér Hamíd Karzáí se ve Washingtonu sešel s několika tisíci mladými Američany afghánského původu. Karzáí vyzval publikum na půdě Georgetownské univerzity ve Washingtonu, aby pomohlo jeho zemi zdevastované dvěma desetiletími konfliktů. O západní hospodářské pomoci Afghánistánu bude prozatímní premiér hovořit také s americkým prezidentem Georgem Bushem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hamíd Karzáí | Zdroj: ČTK

Hamíd Karzáí se má setkat i s vedením amerického Kongresu. Předseda afghánské vlády je po 39 letech prvním afghánským vedoucím představitelem, který navštívil Washington.

Americké zvláštní jednotky napadly v noci na pondělí nemocnici v jihoafghánském Kandaháru, kde se před několika týdny zabarikádovala skupina bojovníků sítě Al-Káida. Podle americké televize CNN vpadly americké jednotky do areálu nemocnice za podpory vrtulníků. Agentura AP uvádí, že opevnění členové Al-Káidy začali střílet a házet granáty. Kromě střelby z automatických zbraní se z areálu ozvaly i dvě hlasité exploze. O několik hodin později byl slyšet ještě silnější výbuch, vypukl požár a do nemocnice vjely hasičské vozy.

Při přestřelce v nemocnici pak američtí vojáci a jejich afghánští spojenci šest příslušníků sítě al-Káida zabili. Oznámil to mluvčí kandahárského guvernéra citovaný agenturou Reuters. Arabové podle něho dostali ultimátum, ale odmítli vyjednávat a do posledního momentu bojovali. Pět příslušníků afhánských bezpečnostních sil bylo při operaci, která trvala několik hodin, zraněno.

Mezi členy fundamentalistického hnutí Taliban a sítě Al-Káida zadržovanými na americké základně Guantánamo na Kubě je i sedm Francouzů. Napsal to pondělní francouzský list Le Figaro, podle něhož tyto zajatce o víkendu navštívila delegace francouzského ministerstva zahraničí. Pařížská vláda je podle deníku o přítomnosti francouzských občanů mezi zajatci na Guantánamu i o jejich totožnosti informována už týden. Všech sedm zadržených Francouzů se údajně narodilo ve Francii v přistěhovaleckých rodinách. Žili na pařížských předměstích, v Lille a Marseille.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme