Afghánský prezident chce jednat o míru se šéfem Talibanu

Afghánský prezident Hamíd Karzáí chce vyjednávat se šéfem radikálního islámského hnutí Taliban o míru. Šéf afghánského státu uvedl, že pro dosažení míru udělá vše - včetně setkání s vůdcem Talibanu mullou Muhammadem Umarem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hamíd Karzáí | Zdroj: ČTK

Prezident Karzáí ale upozornil, že chce záruky, že Spojené státy a jeho mezinárodní partneři podpoří jakoukoli mírovou nabídku. Afgánský prezident také řekl, že ne všichni členové Talibanu jsou teroristi. Ale příslušníci Al-Káidy a dalších teroristických skupin nejsou v zemi vítáni.

Státy NATO mezitím reagují na výzvu Spojených států navýšit počet vojáků v Afghánistánu. Italská vláda rozhodla, že v příštím roce vyšle na misi dalších tisíc vojáků. Teď to ještě musí odsouhlasit parlament. Polsko chystá na výjezd do Afghánistánu 600 vojáků.

Navýšení kontingentu naopak odmítli poslanci v Německu. To má v Afghánistánu přes 4000 lidí. Rozhodli ale, že německé jednotky v Afghánistánu zůstanou i přesto, že skoro 70 procent Němců je pro jejich stažení.

Prezident USA Barack Obama ve středu rozhodl, že americký kontingent v této zemi posílí o dalších 30 tisíc mužů. Posily mají do Afghánistánu vyrazit co nejdřív.

Marika Táborská, Markéta Ševčíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme