Afghánský prezident hledá v Pákistánu podporu pro své mírové úsilí

Prezident Afghánistánu Hamíd Karzáí je v sousedním Pákistánu, kam přijel hledat podporu pro mírový proces ve své zemi i celém regionu. Očekává se, že se Karzáí v Islámabádu zaměří na pokusy zapojit povstalecké hnutí Taliban do dialogu o ukončení násilí. Do rozhovorů afghánského a pákistánského lídra vstoupí také íránský prezident, jednání s ním se mají týkat hlavně obchodu a drogové problematiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánský prezident Hamíd Karzáí | Zdroj: ČTK

Hamíd Karzáí v rozhovoru pro deník Wall Street Journal potvrdil, že už došlo k předběžným kontaktům mezi jeho i americkou vládou a Talibanem. Spekuluje se, že skutečné mírové rozhovory s Talibanem by mohl hostit Katar. Právě tam se islamistická guerilla bojující proti západním armádám a za obnovení ultrakonzervativního režimu v Afghánistánu chystá otevřít zastupitelskou kancelář.

Výměnou za ukončení bojů by Talibanci mohli požadovat místa ve vládě nebo samosprávu ve svých tradičních regionech na jihu země.

S pákistánskými kolegy by měl afghánský lídr mluvit také o citlivé otázce podpory povstalců ze strany některých špiček pákistánské armády. Karzáí prohlásil, že spolupráce Pákistánu může mírový proces jedině urychlit.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme