Afghánský prezident i rakouská reklama se snaží zastavit odchod Afghánců do Evropy

„Vraťte se domů,“ vyzývá afghánský prezident své spoluobčany, kteří jsou na cestě do Evropy. Afghánci jsou teď v Evropě druhou nejpočetnější skupinou migrantů po Syřanech. Kampaň, která má zbrzdit vlnu běženců, spustilo přímo v Afghánistánu i Rakousko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těmto afghánským uprchlíkům se srbsko-maďarskou hranici ještě podařilo přejít | Zdroj: Reuters

Životní podmínky a bezpečnostní situace v Afghánistánu nejsou dobré. Ekonomika je v troskách a problém představuje i vysoká nezaměstnanost. Z těchto důvodů ze země už po desetiletí odcházejí obyvatelé.

Prezident Ašraf Ghani se teď nechal slyšet, že pro lidi, kteří navzdory velkému finančnímu i fyzickému vypětí podstupují nebezpečnou cestu do Evropy, nemá příliš pochopení. Podle něj by se měli raději vrátit zpět, aby pomáhali budovat Afghánistán. Jeho vlastní děti přitom nadále zůstávají ve Spojených státech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Afghánský prezident i rakouská reklama se snaží zastavit odchod Afghánců do Evropy

Afghánci svou zemi opouštějí ve velkém už od začátku sovětsko-afghánského konfliktu. V tuto chvíli žije různě po světě asi 4,5 milionů Afghánců, přičemž samotný Afghánistán má asi 33 milionů obyvatel.

Do začátku syrské krize tvořili Afghánci s přehledem největší skupinu migrantů ve světě i v Evropě. V tuto chvíli představují asi 20 procent všech uprchlíků. Jen v Německu jich loni přibylo zhruba 150 tisíc a v Rakousku asi 25 tisíc.

Rakousko proto zahájilo osvětovou kampaň. Billboardy u silnic i bannery na internetu vysílají jednoznačný vzkaz – pašeráci lidí lžou, nikdo v Rakousku nedostane azyl z ekonomických důvodů. Cílem je zastavit proud afghánských uprchlíků a vysvětlit jim, že peníze na cestu vynakládají zbytečně.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme