Afghánský prezident je ve Spojených arabských emirátech. Tvrdí, že útěkem chtěl zabránit krveprolití

Bývalý afghánský prezident Ašraf Ghaní je s rodinou ve Spojených arabských emirátech, sdělilo ve středu podle tiskových agentur tamní ministerstvo zahraničí. Neuvedlo žádné další podrobnosti ani přesné místo pobytu. Země Ghaního přijala na základě „humanitárních důvodů“, doplnil úřad.

Kábul/Abú Dhabí Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánský prezident Ašraf Ghaní při proslovu ze Spojených arabských emirátů

Afghánský prezident Ašraf Ghaní při proslovu ze Spojených arabských emirátů | Zdroj: Reuters

Ghaní později z emirátů popřel informaci, podle níž z Afghánistánu uprchl s penězi, a řekl, že musel odejít, aby zabránil krveprolití. Washington už nepovažuje Ghaního za hráče na afghánské politické scéně.

Tálibán vstoupil do Kábulu. Jedná se o nenásilném předání moci, rýsuje se přechodná vláda

Číst článek

Prezident opustil vlast, ve které převzal moc Tálibán, v neděli. O místě jeho dalšího pobytu se vedly spekulace, jako nejpravděpodobnější se původně jevil sousední Tádžikistán nebo Uzbekistán, uvažovalo se rovněž o Ománu.

Ghaní o víkendu na facebooku napsal, že zemi opustil, aby zabránil krveprolití. Kde je, ale nesdělil. Bojovníci Tálibánu mezitím vstoupili do prezidentského paláce v Kábulu.

Ve středu Ghaní oslovil Afghánce na videu natočeném v SAE. Řekl, že musel Afghánistán opustit, aby zabránil krveprolití a velké tragédii. Ke zprávě, podle níž s sebou odvezl velkou sumu peněz, řekl, že jde o naprosto nepodložené obvinění.

„Kdybych zůstal, byl bych v Kábulu svědkem prolévání krve,“ sdělil prezident.

„Budu konzultovat s ostatními, dokud se nebudu moci vrátit a pokračovat ve své snaze zajistit Afgháncům spravedlnost,“ dodal podle agentury Reuters.

Náměstkyně amerického ministerstva zahraničí Wendy Shermanová prohlásila, že Ghaní už není člověkem, s nímž se musí v Afghánistánu počítat. Rozhodnutí emirátů poskytnout Ghanímu azyl nechala bez komentáře.

Afghánský velvyslanec v Tádžikistánu ve středu Ghaního obvinil z krádeže 169 milionů dolarů (3,67 miliardy korun) ze státní pokladny a jeho odlet ze země označil jako „zradu státu a národa“. Diplomat také vyzval mezinárodní policejní orgány, aby Ghaního zatkly. Ředitel tádžické pobočky Interpolu řekl ruské tiskové agentuře RIA Novosti, že takovou žádost zatím neobdržel.

Představitelé Tálibánu dnes jednali v Kábulu s bývalým prezidentem Hamídem Karzáím. Tálibán se podle agentury AFP snaží sestavit budoucí vládu a chce poskytnout amnestii všem členům minulého kabinetu. Nikdo podle hnutí nemusí ze země odcházet.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme