Afghánský prezident opustil vlast. Podle médií odletěl do Tádžikistánu

Prezident Ašraf Ghaní opustil Afghánistán. Zprávu stanice Tolo News v neděli potvrdil šéf Vysoké rady pro národní usmíření Abdulláh Abdulláh. Podle agentury Reuters odletěl do Tádžikistánu. Prezidentská kancelář sdělila, že místo pobytu hlavy státu z bezpečnostních důvodů neupřesní.

Kábul (Aktualizováno: 17:21 15. 8. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánský prezident Ašraf Ghaní.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní. | Foto: Mohammad Ismail | Zdroj: Reuters

Ašraf Ghaní na svém Facebooku v neděli zveřejnil zprávu, ve které potvrzuje, že ze země uprchl. Píše v ní, že to udělal, aby předešel obětím na životech a krveprolití, které by dle něj údajně nastalo, pokud by v zemi zůstal.

Abdulláh zveřejnil na facebooku video, v němž požaduje, aby afghánské síly spolupracovaly a zajistily bezpečnost. Zároveň vyzval Tálibán, aby jeho jednotky nevstupovaly do Kábulu, což by umožnilo další jednání.

My message to the people of AFGHANISNAN, to the security forces and to the Taliban: fb.watch/7oRQQdN4zX/

16:00 – 15. 08. 2021

280 1146

Hnutí Tálibán nicméně dalo rozkaz svým bojovníkům rozmístěným na okrajích metropole, aby postoupili směrem do města. Podle něj ve městě nefunguje policie a je potřeba zabránit rabování. Podle agentury Reuters je nyní na některých místech v Kábulu slyšet střelba.

Agentura AP uvedla, že spolu s prezidentem odcestoval i jeho bezpečnostní poradce Hamdulláh Mohíb. Stanice BBC informovala, že do zahraničí se uchýlil i viceprezident Amrulláh Sálih.

V Kábulu se dosud konala jednání se zástupci islamistického hnutí Tálibán, jehož bojovníci v neděli po rychlém postupu celou zemí obklíčili metropoli. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme