Afghánský prezident upřesnil podobu jednání s Talibanem

Afghánská vláda už nějaký čas jedná se zástupci radikálního hnutí Taliban. Americké televizi CNN to potvrdil afghánský prezident Hamíd Karzáí. Jak Karzáí řekl, vláda udržuje nepravidelné a neoficiální styky s některými afghánskými členy Talibanu. Afghánský prezident to připustil krátce poté, co ustavil Mírovou radu, orgán, který má zahájit dialog s Talibanem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demokratické volby v Afghánistánu | Foto: Jaromír Marek

Karzáí také v rozhovoru pro CNN upřesnil, s kterými příslušníky Talibanu vláda jedná a s kterými naopak jednat nehodlá.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednání afghánské vlády s Talibanem mluvil na Rádiu Česko Petr Přibík, bývalý český velvyslanec v Pákistánu a Afghánistánu

„Afghánci, synové naší země, kteří se vlivem různých okolností ocitli v řadách Talibanu, by se k nám měli vrátit. Je to jako s dětmi, co utečou z domova. Rodina by je měla přimět k návratu a postarat se o jejich výchovu,“ řekl mimo afghánský prezident v rozhovoru pro CNN.

Kábul naopak nehodlá jednat s členy Al-Káidy a dalších radikálních skupin, kteří chtějí Afghánistánu záměrně škodit. Zpravodajové si všímají, že je to vůbec poprvé, co se afghánský prezident tak rozpovídal o kontaktech své vlády s Talibanem.

Taliban tvrdí, že nebude vyjednávat, dokud budou v Afghánistánu cizí vojáci. „Když se řekne někteří představitelé Talibanu, nevíme, kdo to přesně je. Chápu ale, že se to zatím tají. Tito lidé možná vycházejí z opakovaného příslibu amerického prezidenta, že Američané začnou z Afghánistánu odcházet již v příštím roce. Chtějí být tedy připraveni a vedou jakási předběžná jednání,“ říká Petr Přibík, bývalý český velvyslanec v Pákistánu a Afghánistánu.

„Jenže generál Petraeus, který nyní velí všem spojeneckým jednotkám v Afghánistánu, již také několikrát řekl, že tento termín není možný a on sám považuje za praktický termín teprve léta 2012 až 2015,“ dodává Přibík.

Ondřej Černý, Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme