Afghánský student dostal 20 let za kritiku ženských práv v islámu

Místo trestu smrti dvacet roků vězení, takový je rozsudek odvolacího soudu v Kábulu pro mladého novináře Parweze Kambakše. Student univerzity na severu Afghánistánu se provinil tím, že z internetu stáhl kritický článek o postavení žen v islámské společnosti. Případ vzbudil velkou pozornost i v zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žena v burce | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Čtyřiadvacetiletý Parwez Kambakš je ve vězení už rok. Letos v lednu jej prvoinstanční soud ve městě Mazáre Šaríf odsoudil k trestu smrti.

Mladý korespondent lokálních novin a student žurnalistiky se přitom měl provinit jedinou věcí - z pákistánského internetového diskusního serveru stáhnul a vytisknul článek, ve kterém se píše, že prorok Mohamed ignoroval práva žen.

Odvolací soud změnil rozsudek na 20 let vězení. Parwez se je ještě může odvolat k nejvyššímu soudu, pokud ale i ten potvrdí jeho vinu, může se už spolehnout jen na případnou milost prezidenta Hamída Karzáího.

"Afghánistán se vydal na špatnou cestu. Vracíme se zpátky k fundamentalismu, který je nebezpečný pro mladou generaci. Měli bychom mít svobodný přístup k informacím, právo číst, co chceme," řekl Radiožurnálu Parwezův bratr Jakub Ibrahimi, který bojuje za jeho osvobození.

O osvobození Kambaše usiluje i organizace Reportéři bez hranic. Obrátila se na prezidenta Karzáího a vyzvala ho, aby zasáhl. Mezinárodní federace novinářů zase kritizuje soud za to, že verdikt vynesl za zavřenými dveřmi a nedal obviněnému žurnalistovi možnost obhajoby.

Martin Hromádka, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme