Afghánský vůdce Islámského státu Abú Saíd zemřel během amerického úderu, oznámil Pentagon

Pentagon v pátek oznámil, že šéfa tzv. Islámského státu v Afghánistánu Abú Saída zabil úterní americký úder. Ten byl zamířen proti tamnímu velení ve východoafghánské provincii Kunar. Spolu s ním zemřeli i další členové teroristické organizace.

Afgánistán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islámský stát zahájil protiofenzivu na severním okraji mosulského starého města. Podle armádních zdrojů se jim podařilo zatlačit postupující armádu zpět o desítky metrů. | Zdroj: Reuters

Americký vojenský zásah namířený proti velitelství tzv. Islámského státu ve východoafghánské provincii Kunar  „výrazně narušil plány teroristické skupiny na rozšíření její přítomnosti v Afghánistánu,“ citovala mluvčí Pentagonu Danu Whiteovou agentura Reuters.

Předchozího šéfa IS v Afghánistánu Abdula Hasiba zabily podle afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního na začátku května příslušníci afghánských speciálních sil. Hasib byl jmenován šéfem IS v Afghánistánu poté, co jeho předchůdce Háfiz Saíd zahynul loni v srpnu při náletu amerického bezpilotního letounu.

Hnutí Islámský stát, které donedávna ovládalo značná území v Iráku a Sýrii, začalo být postupně aktivní i v Afghánistánu a také v sousedním Pákistánu. Připojuje se k němu řada extremistů, kteří se dosud hlásili k islamistickému hnutí Taliban či k teroristické organizaci Al-Káida.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme