Rusko rekrutuje vojáky afghánských speciálních sil vycvičené USA. Mají bojovat na Ukrajině

Ruská žoldnéřská skupina Wagnerovci se snaží rekrutovat bývalé vojáky afghánských speciálních jednotek, které vycvičily Spojené státy za své dvacetileté působení v zemi, informovala agentura AP. Po chaotickém odchodu USA ze země a nástupu Tálibánu většina z nich utekla do sousedních zemí. Nyní by měli bojovat po boku Rusů na Ukrajině, uvádí server Euronews.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci ruské soukromé armády zvané Wagnerova skupina

Příslušníci ruské soukromé armády zvané Wagnerova skupina | Zdroj: Profimedia

Většina vojáků, které vycvičila americká armáda, uprchla z Afghánistánu do sousedního Íránu. Poté, co před rokem Spojené státy z regionu po dvaceti letech odešly, se báli nástupu Tálibánu, napsal server Euronews.

Útok během přijímacích zkoušek. Výbuch ve škole v šíitské části Kábulu má nejméně 19 obětí

Číst článek

Rusko jim v případě, že přijmou jeho nabídku bojovat na Ukrajině, slibuje finanční odměnu až 1500 eur (asi 35 tisíc korun) měsíčně a bezpečné útočiště pro ně i jejich rodiny. Vojáci se totiž domů vrátit nemohou, hrozí jim, že by zemřeli v rukou Tálibánu.

„Nechtějí bojovat, nemají ale jinou možnost,“ uvedl afghánský generál Abdul Raof Arghandiwal a dodal, že se vojáci speciálních jednotek nejvíce bojí právě deportace zpátky do Afghánistánu.

Rekrutování vede ruská žoldnéřská skupina Wagnerovci s pomocí bývalého velitele afghánských speciálních sil, který v Rusku žil. Ruské ministerstvo obrany na dotazy AP nereagovalo.

Politolog: Rusové se potýkají s problémy. Vagnerovci kompenzují to, co nezvládá regulérní armáda

Číst článek

Vojáci Spojených států, kteří po boku těchto afghánských jednotek bojovali, varovali, že se mohou k nepřátelům USA připojit, aby si zachránili život. „Přestože jsme to slíbili, nedostali jsme je z Afghánistánu a teď se nám to vrací,“ řekl bývalý důstojník CIA Michael Mulroy, který v Afghánistánu sloužil.

„Jsou to velice schopní bojovníci. Nechtěl bych je vidět bojovat nikde, ale už vůbec ne proti Ukrajincům,“ dodal Mulroy.

Není jasné, kolik afghánských vojáků Rusko rekrutovalo. Jeden z nich řekl AP, že je v kontaktu s asi čtyřmi stovkami dalších, kteří tuto možnost zvažují.

„Mysleli jsme, že pro nás (USA) vytvoří speciální program, to se ale nestalo. Nechali nás napospas Tálibánu,“ prohlásil podle AP jeden z bývalých příslušníků afghánského komanda, který si z bezpečnostních důvodů přál zůstat v anonymitě.

ara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme