Afghánští důstojníci by se mohli cvičit v České republice

Ministr obrany Martin Barták nabídl svému afghánskému protějšku výcvik policistů a vojáků přímo v České republice. Podobné výcvikové programy už má Afghánistán dohodnuté třeba s Německem nebo Francií.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S návrhem přišla afghánská vláda. Důvodů pro takovéto programy je hned několik. Kromě finanční stránky je to i otázka kapacitní.

V Afghánistánu totiž z velké části chybí výcvikové kapacity nejen pro řadové policisty, ale především pro důstojníky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání o výcviku afghánských důstojníků sledoval zvláštní zpravodaj ČRo Ondřej Bouda

Vyšetřovatelé nebo velitelé, kteří by byli schopni dále vychovávat své kolegy, jsou potřeba nejvíce. Proto by se důstojníci v budoucnu mohli učit na českých policejních a vojenských vysokých školách.

Ministři po dnešní schůzce řekli, že konkrétní detaily spolupráce bude ještě potřeba doladit. Nabídka, se kterou česká delegace přijela, by se měla pro začátek týkat řádově desítek uchazečů.

Údajně je reálné, že by se s výcvikem začalo ještě letos. Podle ministra Bartáka totiž pro toto řešení existuje politická podpora napříč stranami.

Česká strana může nabídnout zvýhodněné podmínky studia s tím, že by ale nehradila úplně všechny náklady. Afghánský ministr vnitra k tomu dodal, že už jedná s dalšími spojenci, zda by byli ochotni se spolupodílet na financování projektu a zaplatit třeba cestu nebo ubytování a stravu.

Afghánistán má zájem o český radar či výzbroj

Kromě výcviku policistů afghánští ministři žádali například o dělostřelecký radar Artur na ochranu Kábulu. Ten je totiž stále častěji ohrožen raketovými útoky, které tamní jednotky mají problém lokalizovat a nejsou pak schopné varovat obyvatelstvo ani efektivně zneškodnit útočníky.

Jednalo se také o výzbroji místních bezpečnostních složek. Česká armáda by mohla dodávat munici a zbraně, které postupně vyřazuje. Afghánci projevili zájem i o letouny L-159, i když prioritou pro tuto chvíli, alespoň z amerického pohledu, jsou vrtulníky a transportní letectvo. O taktickém letectvu by se mohlo začít uvažovat v roce 2012.

Martin Hromádka, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme