Afghánští farmáři chtějí pěstovat opium dál

Afghánští farmáři se bouří proti vládnímu nařízení, které zakazuje pěstování máku - surovinu pro výrobu opia. Až dosud se přechodný kabinet Hamída Karzáího omezoval na písemné vyhlášky. Teď ale na pomoc při prosazování svého rozhodnutí povolal policisty a vojáky. Sedlákům, kteří letos zaseli mák na celkem 90 tisících hektarech půdy, hrozí, že jejich úroda bude bez náhrady zničena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mák

Mají jedinou šanci, pokud rychle sami vymění mák za obilí, dostanou od státu nevelkou kompenzaci. zemědělci však protestují. Finanční náhrada je podle nich vzhledem k výdělkům, které by získali prodejem opia, směšná. V tradičních makových provinciích se farmáři začínají organizované bouřit a v Jilmandu se konala první velká demonstrace. Policie zasáhla proti pěstitelům máku tvrdě a podle některých afghánských zdrojů zahynulo při potyčklách několik lidí. Kolem 30 bylo zraněno.

Markéta Kaclová, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme