Afghánští vojáci se pokoušejí získat zpět kontrolu nad Kunduzem

Afghánská armáda bojuje s Tálibánem o provinční město Kunduz na severu země. Islamistické hnutí ho obsadilo v pondělí. Od konce vlády Tálibánu před 14 lety je to poprvé, co se ozbrojencům podařilo dobýt jedno z hlavních měst provincií. Armádní generálové ale věří v brzký obrat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánská armáda od rána bojuje v Kunduzu proti Talibanu (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Někteří lidé z vlády tálibáncům s obsazením Kunduzu pomáhali. Dnes nebo zítra ale začnou skutečné boje a Tálibán zřejmě neudrží město moc dlouho,“ řekl afghánský vojenský analytik, generál Atíkulláh Amarchil.

„Ozbrojencům se skutečně podařilo město obsadit a rabovat, nebudou ho ale schopni okupovat delší dobu,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Afghánští vojáci se snaží získat zpět kontrolu nad Kunduzem, provinčním městem na severu země. Taliban ho obsadil v pondělí

Už ráno některé části Kunduzu obsazovaly speciální jednotky afghánské armády, které prováděly i výsadky z vrtulníku. Z města se teď ve spolupráci s policií snaží ozbrojence vytlačit.

Afghánské vojáky podporuje i americké letectvo, které zaútočilo na některé pozice Tálibánu v okolí města. Podle posledních informací se armádě už podařilo dostat pod kontrolu věznici, ze které utekla asi stovka vězněných příslušníků Tálibánu. Vojáci mají pod kontrolou také policejní stanici.

Ve spojitosti s útokem na Kunduz se objevují také úvahy o opětovném posilování islamistů. Afghánci často obviňují ze spolupráce a podpory Tálibánu tajné služby sousedního Pákistánu.

Afghánské speciální jednotky zaútočily na Taliban v některých částech Kunduzu i přímo z vrtulníku | Foto: Reuters

Od oficiálního potvrzení smrti dlouholetého táibánského vůdce mully Umara je toto první vojenský úspěch jeho nástupce mully Muhammada Mansúra. Zároveň je to i největší zkouška pro afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního, který do úřadu nastoupil před rokem.

Podobné útoky jako ten, který se stal v pondělí v Kunduzu, můžou být pro Tálibán upevňovací taktikou pro pokračování mírových rozhovorů s kábulskou vládou. Rozhovory zamrzly v červenci, kdy vláda přiznala, že vůdce Tálibánu mulla Umar už je dva roky po smrti.

Uvnitř Tálibánu ale momentálně není shoda ohledně pokračování rozhovorů s vládou v Kábulu.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme