AFP: Bělehrad a albánští separatisté uzavřeli příměří

Jugoslávské úřady a albánští separatisté na jihovýchodě Srbska uzavřeli příměří na neurčitou dobu. Podle agentury AFP to oznámily zdroje mezinárodních mírových sil KFOR v Kosovu. Cílem je umožnit a ulehčit politická jednání o řešení konfliktu, prohlásil představitel KFOR, který si nepřál být jmenován.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Albánští vzbouřenci, kteří od konce minulého týdne kontrolují v jihovýchodním Srbsku několik obcí, včera oznámili, že prodlužují víkendové zastavení bojů do pátku. Separatisté vyhlásili v noci na sobotu 48hodinový klid zbraní, jehož cílem bylo poskytnout prostor politickému procesu místo vojenské konfrontace.

Od minulého týdne je demilitarizovaná bezpečnostní zóna u hranic s Kosovem dějištěm zvýšené aktivity albánských ozbrojenců z ilegální skupiny, která si říká Osvobozenecká armáda Preševa, Medvedje a Bujanovace. Její příslušníci obsadili řadu stanovišť srbské policie v Preševském údolí na jihu Srbska a údajně kontrolují také hlavní silnici vedoucí z jihosrbského Bujanovace do kosovského města Gnjilane. Srbské bezpečností síly a také stovky obyvatel oblast opustily.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme