AFP: Bělehrad a albánští separatisté uzavřeli příměří

Jugoslávské úřady a albánští separatisté na jihovýchodě Srbska uzavřeli příměří na neurčitou dobu. Podle agentury AFP to oznámily zdroje mezinárodních mírových sil KFOR v Kosovu. Cílem je umožnit a ulehčit politická jednání o řešení konfliktu, prohlásil představitel KFOR, který si nepřál být jmenován.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Albánští vzbouřenci, kteří od konce minulého týdne kontrolují v jihovýchodním Srbsku několik obcí, včera oznámili, že prodlužují víkendové zastavení bojů do pátku. Separatisté vyhlásili v noci na sobotu 48hodinový klid zbraní, jehož cílem bylo poskytnout prostor politickému procesu místo vojenské konfrontace.

Od minulého týdne je demilitarizovaná bezpečnostní zóna u hranic s Kosovem dějištěm zvýšené aktivity albánských ozbrojenců z ilegální skupiny, která si říká Osvobozenecká armáda Preševa, Medvedje a Bujanovace. Její příslušníci obsadili řadu stanovišť srbské policie v Preševském údolí na jihu Srbska a údajně kontrolují také hlavní silnici vedoucí z jihosrbského Bujanovace do kosovského města Gnjilane. Srbské bezpečností síly a také stovky obyvatel oblast opustily.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme