Afričan dostal za záchranu šesti lidí při útoku v košer obchodě francouzský pas

Afričan Lassan Bathily večer převzal na ceremoniálu v Paříži francouzský pas. Dostal ho ve zrychleném řízení za záchranu několika zákazníků košer lahůdkářství, které nedávno přepadl radikální islamista. Petici požadující okamžité udělení občanství podepsalo přes 300 tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský premiér Manuel Valls (vlevo) a ministr vnitra Cazeneuve (uprostřed) předali Lassanu Bathilyovi doklady o udělení francouzského občanství

Francouzský premiér Manuel Valls (vlevo) a ministr vnitra Cazeneuve (uprostřed) předali Lassanu Bathilyovi doklady o udělení francouzského občanství | Zdroj: Reuters

24letý prodavač, rodák z Mali a praktikující muslim, zareagoval při vpádu ozbrojeného Amedyho Coulibalyho do obchodu Hyper Cacher pohotově.

Šest zákazníků v tichosti odvedl do suterénního mrazícího boxu, kde je ukryl. Zhasnul světlo, vypnul chlazení a zadním vchodem pronikl na ulici, posléze informoval o situaci v obchodě policii.

Mladý muž žije ve Francii už 9 let, o občanství požádal loni. Po odhalení jeho hrdinského činu vznikla na internetu petice, požadující pro něj jako odměnu okamžité udělení občanství. Podepsalo ji přes 300 tisíc lidí.

Necelý týden po atentátu francouzská vláda jejich požadavku vyhověla. Pas Bathilymu předal vpodvečer ministr vnitra s premiérem. Ministr Bernard Cazeneuve zdůraznil, že je to výraz vděku za Bathilyho odvahu.

Za atentáty zatím nikdo neobviněn

Pařížský protiteroristický soud by měl začít po dnešním přelíčení čtveřici mužů ve věku 22 až 28 let formálně vyšetřovat. Policie je zatkla policie minulý týden spolu s dalšími osmi lidmi včetně tří žen, které postupně propustila.

Podle francouzských médií jsou dotyční nejspíš podezřelí z toho, že pro teroristu Coulibalyho obstarali zbraně. Útočník měl u sebe v židovském obchodě, kde zastřelil čtyři rukojmí, dvě pistole a dva samopaly. Další zbraně a výbušniny se našly v jeho skrýši.

Je proto pravděpodobné, že mu arzenál někdo pomohl shromáždit. Komplice mohli mít i bratři alžírského původu, kteří zabili 7. ledna 12 lidí v redakci Charlie Hebdo a byli s Coulibalym spojení. V souvislosti s pařížskými atentáty zatím policie nikoho neobvinila. Trojice útočníků je po smrti.

Napjatá atmosféra

Atmosféra ve Francii je po událostech v Paříži stále napjatá. Na lokální úrovni o tom svědčí několik drobnějších incidentů.

Na jednom pařížském předměstí například ohrozil ozbrojený muž vojáky, kteří tam hlídali židovskou školu. Na Korsice zase během jedné noci někdo spálil francouzskou vlajku u mateřské školy a na stožár místo ní vztyčil vlajku Maroka. Výhružky a projevy sympatií s teroristy se objevily i na sociálních sítích.

Opoziční pravice ve Francii kvůli vzestupu radikálně islamistických skupin navrhuje například obnovení povinné vojenské služby na půl roku. Měla by u mladých lidí podpořit pocit národní identity.

Jan Prokeš, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme