Africká unie asi vyzve k vytvoření koaliční vlády v Zimbabwe, Mugabe o to nestojí

Země Africké unie hledají společné stanovisko k situaci v Zimbabwe. Od jejich summitu v egyptském Šarm-aš-Šajchu západní země očekávaly, že prohlásí zimbabwské prezidentské volby za nelegitimní a uvalí na režim Roberta Mugabeho sankce. K tomu však zřejmě nedojde.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Mugabe | Zdroj: ČTK

Africká unie by dnes mohla vyzvat zimbabwskou vládu a opozici k vytvoření koaliční vlády. Mugabe ale o koaliční vládu nestojí. Jeho mluvčí to prohlásil na summitu Africké unie v egyptském Šarm aš-Šajchu, který měl situaci v Zimbabwe jako jedno z hlavních témat.

Mugabe byl jediným kandidátem druhého kola prezidentských voleb - opoziční vůdce Morgan Tsvangirai z něj odstoupil. Legitimitu Mugabeho opětného zvolení do čela státu popírá nejen Západ, ale zpochybňují ji i afričtí pozorovatelé. Většina afrických vůdců na summitu se ale zdráhá Mugabeho veřejně kritizovat, spíše ho chtějí postupně přesvědčit, aby přistoupil na rozdělení moci s opozicí.

Jitka Malá, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme