Africké a evropské státy rokují v Tripolisu o další spolupráci

V libyjském hlavním městě Tripolisu začal třetí summit Afriky a Evropské unie, jehož hlavními tématy jsou investice, ekonomický růst a tvorba pracovních míst. Summitu se účastní generální tajemník Ligy arabských států Amr Músá a představitelé skoro osmdesáti zemí, včetně českého prezidenta Václava Klause.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voda je v Libyi cenná i v moři | Foto: cail

Evropskou unii zastupují stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, předseda Evropské komise José Manuel Barroso a lotyšský eurokomisař pro rozvoj Andris Pielbags. Delegaci Evropského parlamentu vede jeho místopředseda Libor Rouček.

Na programu jednání summitu EU-Afrika jsou mimo jiné regionální integrace, infrastruktura, počítačové technologie, věda a rozvoj soukromého sektoru, energetika a změny klimatu, rozvojové cíle tisíciletí, zemědělství a potraviny, mír a bezpečnost, vláda a lidská práva a také přistěhovalectví a vznik nových pracovních míst.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Černý telefonoval ve Světě o druhé Rádia Česko s vedoucím delegace Evropského parlamentu Liborem Roučkem do libyjského Tripolisu

Představitelé Evropy a Afriky zahájili před třemi roky strategické partnerství založené na společných zájmech. Kromě těch ekonomických jsou to také mír, lidská práva a demokracie.

„Společně představujeme masu o 1,5 miliardy obyvatel, dělí nás pouze Středozemní moře. Naše zájmy jsou také v tom, abychom umožnili Afričanům žít doma a abychom nebyli vystaveni rizikům nekontrolované migrace,“ vysvětluje Rouček důležitý důvod podpory africké zaměstnanosti či lidských práv.

V Africe sílí vliv nedemokratické Číny

Globální krize postihla všechny kontinenty a podle Roučka je řešení právě v globální spolupráci. Zároveň připouští, že původně silný vliv Evropy v Africe v posledních deseti letech oslabuje Čína, která vztahy s africkými zeměmi velmi upevnila.

„Čína na rozdíl od Evropy nepodmiňuje vztahy otázkou lidských práv a demokracie a to se mnohým africkým představitelům líbí. Takže oni s Číňany obchodují, dovolí jim, aby čerpali nerostné bohatství a přírodní zdroje,“ hodnotí Rouček.

Zástupci Evropského parlamentu se také setkají s libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím, Libor Rouček navíc vystoupí s projevem na setkání s kolegy z Pan-afrického parlamentu. Toto parlamentní shromáždění sdružuje 52 afrických států, jeho role je však jen poradní a konzultační.

Ondřej Černý, Helena Berková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme