Africké a evropské státy rokují v Tripolisu o další spolupráci

V libyjském hlavním městě Tripolisu začal třetí summit Afriky a Evropské unie, jehož hlavními tématy jsou investice, ekonomický růst a tvorba pracovních míst. Summitu se účastní generální tajemník Ligy arabských států Amr Músá a představitelé skoro osmdesáti zemí, včetně českého prezidenta Václava Klause.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voda je v Libyi cenná  i v moři

Voda je v Libyi cenná i v moři | Foto: cail

Evropskou unii zastupují stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, předseda Evropské komise José Manuel Barroso a lotyšský eurokomisař pro rozvoj Andris Pielbags. Delegaci Evropského parlamentu vede jeho místopředseda Libor Rouček.

Na programu jednání summitu EU-Afrika jsou mimo jiné regionální integrace, infrastruktura, počítačové technologie, věda a rozvoj soukromého sektoru, energetika a změny klimatu, rozvojové cíle tisíciletí, zemědělství a potraviny, mír a bezpečnost, vláda a lidská práva a také přistěhovalectví a vznik nových pracovních míst.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Černý telefonoval ve Světě o druhé Rádia Česko s vedoucím delegace Evropského parlamentu Liborem Roučkem do libyjského Tripolisu

Představitelé Evropy a Afriky zahájili před třemi roky strategické partnerství založené na společných zájmech. Kromě těch ekonomických jsou to také mír, lidská práva a demokracie.

„Společně představujeme masu o 1,5 miliardy obyvatel, dělí nás pouze Středozemní moře. Naše zájmy jsou také v tom, abychom umožnili Afričanům žít doma a abychom nebyli vystaveni rizikům nekontrolované migrace,“ vysvětluje Rouček důležitý důvod podpory africké zaměstnanosti či lidských práv.

V Africe sílí vliv nedemokratické Číny

Globální krize postihla všechny kontinenty a podle Roučka je řešení právě v globální spolupráci. Zároveň připouští, že původně silný vliv Evropy v Africe v posledních deseti letech oslabuje Čína, která vztahy s africkými zeměmi velmi upevnila.

„Čína na rozdíl od Evropy nepodmiňuje vztahy otázkou lidských práv a demokracie a to se mnohým africkým představitelům líbí. Takže oni s Číňany obchodují, dovolí jim, aby čerpali nerostné bohatství a přírodní zdroje,“ hodnotí Rouček.

Zástupci Evropského parlamentu se také setkají s libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím, Libor Rouček navíc vystoupí s projevem na setkání s kolegy z Pan-afrického parlamentu. Toto parlamentní shromáždění sdružuje 52 afrických států, jeho role je však jen poradní a konzultační.

Ondřej Černý, Helena Berková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme