Africké státy chtějí hromadně opouštět mezinárodní trestní tribunál v Haagu

Země černého kontinentu plánují hromadně vypovídat členství v Mezinárodním trestním soudu sídlícím v nizozemském Haagu. Dohodly se na tom v zákulisí končícího summitu Africké unie v etiopské metropoli Addis Abebě. S odvoláním na zdroj blízký Africké unii a dvě nevládní organizace o tom informovala agentura AP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Súdánu Umar al-Bašír, kterého Mezinárodní trestní soud stíhá, na summitu Africké unie | Zdroj: Reuters

Existenci dohody potvrdil zdroj blízký Africké unii, který si přál zůstat v anonymitě. O záměru afrických politiků kolektivně vystupovat z Mezinárodního trestního soudu hovořil s AP i Désiré Assogbavi, jenž u Africké unie zastupuje mezinárodní charitativní organizaci Oxfam International.

O ujednání promluvila i Elise Kepplerová z mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. Podle ní dohoda obsahuje „málo konkrétních doporučení pro další kroky“. Domluven prý nebyl ani žádný jejich časový rozvrh.

Soud neuznávají Rusko, USA ani Čína

Mnohé africké státy si delší dobu stěžují, že Mezinárodní trestní soud se od svého vzniku v roce 2002 zaměřuje výhradně na černý kontinent a opomíjí problémy v jiných částech světa. Některým také vadí, že soud stíhá i hlavy států jako súdánského či keňského prezidenta. V posledních několika měsících vypověděly příslušnost k mezinárodnímu tribunálu již tři africké země - Jihoafrická republika, Burundi a Gambie.

Pravomoc Mezinárodního trestního soudu neuznává řada dalších států, mimo jiné USA, Rusko, Čína nebo Izrael. Česká republika se k tribunálu připojila v roce 2009.

Mezinárodní trestní soud sídlí v nizozemském Haagu a jeho úkolem je soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů na celém světě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme