Africký mor prasat pronikl do západní Evropy. Belgie hlásí úhyn dvou nakažených divočáků

Belgie ve čtvrtek oznámila, že se na jejím území objevil africký mor prasat. Francie proto posiluje kontroly v příhraničních regionech a do Belgie v pondělí přijede eurokomisař pro zdraví Vytenis Andriukaitis, informovala agentura Reuters. Smrtelná nemoc již zasáhla východní Evropu a Čínu. Mezi prasaty se šíří rychle, ale není přenosná na jiné druhy zvířat ani na člověka.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prase divoké (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Belgická agentura pro bezpečnost potravin ve čtvrtek ohlásila dva izolované případy výskytu prasečího moru. Dvě mrtvá divoká prasata, u nichž byla potvrzena nákaza touto nemocí, nalezli v lese v belgickém regionu Etalle poblíž francouzských hranic. Jde o první případ afrického moru prasat v Belgii od roku 1985.

Dánsko chce na hranicích s Německem postavit plot. Stavba má zabránit šíření afrického moru prasat

Číst článek

Východoevropské státy již kvůli šíření viru porazily stovky tisíc prasat. Čína, která je největším producentem vepřového masa na světě, zavedla od srpna kvůli výskytu afrického moru prasat opatření zahrnující zákaz přepravy zvířat a krmení prasat v zasažených oblastech zbytky jídel. Do 1. září utratila kvůli nákaze více než 38 tisíc zvířat.

Evropská unie je druhým největším producentem vepřového masa na světě a zároveň jeho největším vývozcem. Většina prasečích farem se přitom nachází právě v západní Evropě – v Německu, Dánsku, Francii a ve Španělsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme