Africký roh trápí největší sucho za posledních 60 let

Dostat se k jídlu a vodě není na východě Afriky lehké. Kromě politických konfliktů teď navíc takzvaný Africký roh zažívá nejhorší sucho za posledních 60 let. Podle OSN zasáhlo na 10 milionů lidí v Somálsku, Etiopii, Džibutsku, Keni a Ugandě. Není dost vody, na polích nic neroste a sehnat potraviny na trhu je čím dál dražší. Ze Somálska navíc prchají tisíce lidí tam, kde by jídlo mohlo být - aspoň si to tedy myslí. Uprchlické tábory na severu Keni a v Etiopii jsou zcela přeplněné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě trpící podvýživou je léčeno na pediatrickém oddělení zdravotnického střediska Lékařů bez hranic v Hudduru. Podvýživa je endemická na mnoha místech v Somálsku.

Dítě trpící podvýživou je léčeno na pediatrickém oddělení zdravotnického střediska Lékařů bez hranic v Hudduru. Podvýživa je endemická na mnoha místech v Somálsku. | Foto: Henrik Glette

Například tábor Dadaab v Keni pojme 90 tisíc lidí. Teď se v něm tísní na 350 tisíc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Davida Koubka o suchu na východě Afriky

„Kvůli suchu utíká ze své země čím dál více Somálců. Každý měsíc jich dorazí do Keni asi 10 tisíc. A dalších 5 tisíc do Etiopie. Mnoho rodin je na cestě po celé dny, jsou vyčerpaní, jsou ve špatném zdravotním stavu a pro jídlo a vodu by udělali cokoli.“

Elizabet Byrsová z Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí připomíná, že nejhůř na tom jsou děti:

„Skoro každé druhé dítě, které přijde do etiopských uprchlických táborů z jižního Somálska, trpí podvýživou. Čím dál více dětí umírá.“

OSN uvádí, že počet podvyživených dětí se kvůli suchu v oblasti Afrického rohu zdvojnásobil. Kvůli suchu a nedostatku potravin možná budou muset zavřít některé školy. Podle organizace SOS dětské vesničky by muselo zůstat doma jen v Keni na 17 tisíc středoškolských studentů. Není dost vody. A ceny potravin vyletěly prudce vzhůru. Jídlo, které školy připravují, je přitom kromě vzdělání to, co motivuje rodiče, aby děti vůbec do škol posílali.

Nejhorší situace je ale v samotném Somálsku, kde už dvacet let nemají pořádnou vládu. Každá krize - jako současné sucho - je tak pro obyvatele náročnější - nemá jim totiž kdo pomoci.

Šéf humanitárních operací OSN Mark Bowden varuje před dalším vyostřením krize. Na některých místech v Somálsku se ale podle něj situace začala zlepšovat:

„Některé části země jsou stabilní, někde začínají fungovat místní úřady, hlavně ve středu Somálska. Povzbudivé je to, jak se Somálci dokážou přizpůsobit životu bez vlády. Pomáhá i soukromý sektor, a pomáhá čím dál víc.“

Země na samém východu subsaharské Afriky přesto potřebují nutně pomoc.

„Africký roh zažívá nejhorší potravinovou krizi dnešního světa. A situace se do příštího roku nezlepší. Pokud nebudeme mít dostatečné financování, budeme muset zastavit nebo omezit některé naše humanitární programy,“ varuje Elizabet Byrsová z OSN.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme