Afričtí rybáři bijí na poplach v Evropské unii

Velké evropské rybářské lodě plundrují naše vody, udělejte s tím něco. Na to přijeli do Bruselu upozornit Evropskou komisi a další unijní instituce rybáři z několika západoafrických zemí. Chtějí tak přimět Unii, aby si při rybolovu v jižním Atlantiku počínala zodpovědněji. Evropská komise právě chystá návrh reformy společné rybářské politiky, který má členským zemím předložit v létě. Podle domorodých rybářů by měla Unie značně snížit počet lodí lovících u afrických břehů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rybář Ismael Lebaye z Mauritánie v bruselské  rybárně, která bere zboží od afrických a ne evropských dodavatelů

Rybář Ismael Lebaye z Mauritánie v bruselské rybárně, která bere zboží od afrických a ne evropských dodavatelů | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

„Chceme jen svůj kus koláče, který si můžeme rozdělit. Když ty si vezmeš všechno, na mne už nic nezbude. Prosíme tedy, lovte si svou část a nám také něco nechte, abychom uživili naše rodiny,“ vysvětloval účel své cesty do Evropy zástupce senegalského národního sdružení rybářů Ameth Wade.

Přehrát

00:00 / 00:00

Afričtí rybáři bijí na poplach v Evropské unii. Podrobnosti od bruselského zpravodaje ČRo Pavla Nováka na Rádiu Česko. Hostem byl také Adam Petrusek z Přírodovědecké fakuty UK.

Do Atlantiku u břehů Senegalu nebo Mauretánie přijíždějí velké rybářské lodě hlavně španělské a francouzské flotily. To, co jedna taková obrovská loď vyloví z moře za den, naloví 100 malých lodí místních rybářů za měsíc.

Afričané tak nemohou svými rybami na evropském trhu těm z plovoucích továren konkurovat. Navíc se musejí za úlovkem vydávat stále dále od pevniny a na delší dobu. „My malí rybáři čelíme problému, že úlovek prostě není. Množství ryb, které zůstanou v našich sítích je menší a menší,“ stěžuje si rybář Ameth.

Jeho kolega Ismael Lebaye z Mauretánie upozorňuje i na další negativní dopad nájezdů velkých rybářských lodí z Evropy. Narušují totiž zónu vyhrazenou pro místní rybáře. Například v Mauretánii takové lodě nesmějí do vod mělčích než 20 metrů. Ale nerespektují to.

„Místní rybáři mají rozhozené a ukotvené sítě. Evropské lodě ale vlečou sítě za sebou. Po cestě pak ničí sítě domorodých rybářů. A to není jediné nebezpečí. Když se taková loď dostane do mělčích vod nemůže dobře manévrovat. Často pak dochází ke srážkám s loďkami našich rybářů, kteří za to potom zaplatí životem,“ dodává smutně Ismael.

Méně rybářských lodí EU

Saskia Richartz - vedoucí kampaně pro ochranu oceánů organizace Greenpeace, která africké rybáře do Bruselu pozvala, říká, že Unie by měla hlavně rozhodnout o zmenšení počtu svých rybářských lodí. „To, co potřebujeme je udržitelný rybolov s mírným dopadem na stav ryb. Musíme zastavit destruktivní způsoby rybolovu,“ dodala Saskia.

To byla i žádost, se kterou přišli afričtí rybáři za eurokomisařkou pro námořní záležitosti a rybolov Marií Damanaki. „Chceme, aby si Evropané uvědomili, že pokud zničí zásoby ryb, způsobí velké problémy jiným. Zničí životy těm, kteří bohatství moře také využívají,“ opakoval výzvu Evropě Ameth Wade ze Senegalu.

Podle odborníků měl možná dodat, že tím Evropané uškodí i sobě. Jednou by totiž své oblíbené ryby už nemuseli v obchodech najít.

Nejvíce jsou ohroženy velké dravé ryby

Jak na Rádiu Česko uvedl Adam Petrusek z Přírodovědecké fakuty UK, moderní rybolov obecně ohrožuje nejvíce velké dravé ryby, predátory. A platí to podle něj nejen pro vody západní Afriky.

„Pochopitelně jsou to velké kořisti, takže se snadno loví a snadno prodají. A dravé ryby také mají chutnější maso,“ vysvětlil.

Dodal, že bohužel často dochází k tomu, že jsou tyto ryby loveny ve velikostech před dospělostí nebo na hranici dospělosti. „Takže v tom okamžiku ta ryba není schopna se rozmnožit a obnovit populaci,“ uvedl. „Nejde jen o mediálně známé tuňáky, ale i o žraloky, kranasy a další velké ryby.

Jediným způsobem, jak v současné době tento rybolov ovlivnit, je podle něj nejen stanovit kvóty, ale především je také dodržovat.

Pavel Novák, Ondřej Černý, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme