V Burkina Faso unesli tři Evropany, našli je mrtvé. Francouzská média spekulují o aktu terorismu

V pondělí byli v Burkina Faso ozbrojenci uneseni tři Evropané. Jednalo se o novináře, dva ze Španělska a jednoho z Irska. V úterý španělská vláda potvrdila jejich úmrtí. Byl s nimi také člen místní ochranky, který se stále pohřešuje. Útok podle francouzských médií iniciovali lidé napojení na teroristické skupiny, jejichž výskyt se v zemi v subsaharském regionu stupňuje od roku 2015.

Ouagadougou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci v Burkina Faso (ilustrační fotografie) | Foto: Fred Marie | Zdroj: Reuters

K únosu došlo v pondělí na východě země. Podle serveru France 24 se jednalo o novináře, kteří se zajímali o problematiku pytláctví a ochranu volně žijících zvířat, v době útoku byli na cestě do přírodní rezervace Pama v provincii Kompienga.

#UPDATE Journalists were among three Europeans killed by "terrorists" in #BurkinaFaso, a senior security source and Spain's prime minister said on Tuesday, after an anti-poaching patrol was attacked in the West African nation u.afp.com/UPnx

17:30 – 27. 04. 2021

25 26

Útok provedli ozbrojení muži, kteří k vozidlu novinářů přijeli ve dvou autech a s tuctem motocyklů, uvádí web Paris Match. Bezpečnostní zdroje dále upřesnily, že útočníci odcizili zbraně a vybavení, které ve voze novinářů bylo. Jednalo se především o motocykly a drony.

O dosud nezvěstném obyvateli Burkina Faso, který dělal novinářům doprovod a působil jako jejich ochranka, zatím nejsou bližší informace. Místní orgány po něm pátrají, zároveň upozorňují, že se jedná o člověka, který je znalý terénu a prostředí.

Zprávu o úmrtí novinářů v úterý potvrdil španělský premiér Pedro Sánchez na sociálních sítích. „Nejhorší zprávy se potvrdily,“ uvedl. „Naše uznání směřuje k těm, kteří stejně jako oni (oběti útoku, pozn. red.) denně dělají žurnalistiku v terénu a v zónách konfliktu,“ uvedl. Irské ministerstvo zahraničí uvedlo, že ví o zmizení irského občana, odmítlo se však vyjádřit k podrobnostem konkrétního případu.

Se confirma la peor de las noticias. Todo el cariño para los familiares y allegados de David Beriain y Roberto Fraile, asesinados en Burkina Faso. Y nuestro reconocimiento a quienes, como ellos, realizan a diario un periodismo valiente y esencial desde las zonas de conflicto.

15:57 – 27. 04. 2021

1234 6444

Teroristické útoky od 2015

Média upozorňují, že Burkina Faso čelí od roku 2015 stále častějším útokům džihádistů, kteří toho využívají k zajetí rukojmích stran cizinců. Server France 24 připomíná například únos páru z Austrálie, ke kterému došlo v roce 2016, a po kterém následovalo zapálení kaváren a restaurací ve městě Ouagadougou. Ženu únosci předali nigerijským úřadům měsíc poté, muž je stále nezvěstný. V prosinci 2018 zmizel italsko-kanadský pár na cestě mezi městy Bobo-Dioulasso a Ouagadougou. Po více než roce v zajetí byl propuštěn v sousedním Mali.

Útoky mohou být motivovány boji mezi místními obyvateli a stoupenci Islámského státu. Odehrávají se na hranicích Burkina Faso, Mali a Nigeru. Vojenskou intervenci zde dlouhodobě vykonává Francie po boku dalších zemí, mezi kterými je například i Česká republika. Od roku 2015 si násilné akce džihádistů vyžádaly více než 1200 mrtvých a více než milion lidí muselo opustit své domy z obavy před násilím.

aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme