Afrika čelí katastrofě a svět se musí proti ebole spojit, apeluje epidemiolog

Americké úřady se potýkají s kritikou kvůli údajně lehkovážnému přístupu k epidemii eboly. A už se tam objevily i hlasy, podle kterých je vhodné úplně zrušit lety ze západní Afriky, kde se nachází epicentrum epidemie krvácivé horečky. Riziko nákazy se snaží zmírnit také Evropa. Například Česko zavede od příštího týdne preventivní kontroly pasažérů na letištích v Praze, Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a v Brně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V posledních čtyřech týdnech rostl počet infikovaných ebolou doslova raketovým tempem | Foto: LM Otero | Zdroj: ČTK

„V tuto chvíli jsou opatření adekvátní situaci. To znamená, že je daný jasný postup, co dělat, pokud se podezřelý s ebolou objeví,“ řekl vědecký sekretář České vakcinologické společnosti, epidemiolog Roman Chlíbek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nutnosti zastavit postup eboly v Africe mluvil epidemiolog Roman Chlíbek

„To znamená, že zaangažovaní lidé vědí, kam ho odvézt, jak ho odvézt, kde ho izolovat a podobně. A druhá důležitá věc je ochrana hranic, zejména u letecké dopravy.“

„Osobně se domnívám, že krok úplného uzavření leteckého spojení se západní Afrikou nutně stejně musí přijít,“ poznamenal Roman Chlíbek.

Čína má vlastní experimentální lék na ebolu, chce ho testovat v Africe

Číst článek

Za klíčové také považuje apel Světová zdravotnické organizace, aby mezinárodní společenství investovalo ještě víc než dosud do postižených afrických oblastí.

Zbytek světa by měl poskytnout zdravotnický materiál, léky a hlavně odborníky, kteří proškolí tamní zdravotnický personál.

„Skutečně je to humanitární katastrofa a krize, která se tam děje. A věřím, že už téměř všechny autority si uvědomily, že pokud investuje každý stát na pomoc těmto zemím, protože samy to nejsou schopny zvládnout, tak je to ta nejlepší ochrana proti zavlečení a rozšíření nemoci.“

„Nestačí jen uzavřít hranice, ale všichni musí spojit síly a zejména ekonomicky, finančně přispět na to, aby se epidemie v Africe zastavila,“ zdůraznil vědecký sekretář České vakcinologické společnosti, epidemiolog Roman Chlíbek.

Boj proti ebole bude v USA zřejmě koordinovat zvláštní úředník

Číst článek

Ebola ve světě | Foto: Český rozhlas

Veronika Sedláčková, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme