Kvůli válkám zemřelo v Africe za 20 let pět milionů dětí. Více než polovina se nedožila prvního roku

Pět milionů dětí zemřelo v Africe za posledních 20 let na nemoci, jimž lze předcházet, neboť ozbrojené konflikty je připravily o lékařskou péči nebo pitnou vodu. Uvádí to studie publikovaná v odborném časopise The Lancet.

Tento článek je více než rok starý.

Nairobi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti v Malawi. (Ilustrační snímek)

Děti v Malawi. (Ilustrační snímek) | Foto: Lars Plougmann (Flickr.com) | Zdroj: CC BY-SA 2.0

V tomto údaji jsou zahrnuty tři miliony obětí ve věku do jednoho roku, a to je mnohem více, než se dříve odhadovalo. Přitom dětská úmrtnost civilního obyvatelstva přesáhla úmrtí v ozbrojených konfliktech poměrem více než tři ku jedné.

Více dětí umírá po skončení konfliktu, než během skutečných bojů. Poměr podle studie činí tři ku jedné. Mezi primární příčiny úmrtí související s válkou náleží hlad, podvýživa, nemoci, kterým lze předcházet, a nedostatek základních služeb.

Africké státy čelí epidemii obezity, píší New York Times. Na vině je rostoucí životní úroveň

Číst článek

Studie se zabývala téměř 15 500 ozbrojenými konflikty ve 34 z 54 afrických zemí v průběhu dvou desetiletí. Bylo zjištěno, že u dětí narozených do 50 kilometrů od oblasti bojů je pravděpodobnost, že zemřou do jednoho roku, o téměř osm procent vyšší než u dětí narozených ve stejném místě v době míru.

Úmrtnost kojenců je čtyřikrát vyšší v souvislosti s boji, které trvají pět a více let. Zvýšené riziko smrti trvá u dětí narozených až osm let po skončení války a do vzdálenosti 100 km od bojů.

Vědci zjistili, že v průměru 65 z každých 1000 živě narozených dětí nepřežije první narozeniny. To je o 12 úmrtí víc než činí poslední odhad OSN z roku 2016. Cílem OSN je snížit toto číslo do roku 2030 na 12 úmrtí na 1000 narozených dětí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme