Afrika potřebuje podporu, konstatuje International Herald Tribune

Odejdou britské jednotky z Iráku? Tímto tématem se v souvislosti s teroristickými útoky v Londýně zabývají noviny ve Velké Británii. List International Herald Tribune konstatuje, že Afrika nechce peníze, ale opravdovou pomoc. Ruskému tisku zase neušlo, že v zemi vychází autobiografie Billa Clintona a konstatuje, že přinese Rusům poučení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Live 8: "Proč jsme stále chudí?"

Live 8: "Proč jsme stále chudí?" | Zdroj: ČTK

Souvislost mezi čtvrtečními teroristickými útoky v Londýně a náznaky, že se britské jednotky chystají k odchodu z Iráku, je předmětem úvahy v londýnském večerníku Standard. Spolupracovník Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu ve Velké Británii Milan Kocourek z redakčního článku vybral několik námětů k zamyšlení.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kocourek: Britský tisk o útocích v Londýně

List International Herald Tribune se věnuje diskuzi o situaci v Africe. Na černý kontinent by se mělo přestat nahlížet jako na semeniště kriminality, nemocí, korupce a nevzdělanosti. Tento přístup totiž vede ke stálému přísunu finanční pomoci. Často slýcháme, že dárci už dál platit nechtějí. Ale ani Afrika už takovou pomoc nechce.

Afrika potřebuje podporu, která by vedla k vybudování občanské společnosti a zdravého obchodního prostředí. Je třeba vytvořit základnu pro samostatné fungování států. A změn by k tomu byla zapotřebí celá řada. Dosažení takového cíle jistě není jednoduché. Poskytnout Africe finanční pomoc je tou nejsnazší cestou, která ale nevede k cíli. Afrika potřebuje systémovou pomoc, zdůrazňuje International Herald Tribune.

Nejen Česká republika se musí vyrovnávat s některými neurčitými formulacemi ústavy. V minulý týden musel slovenský premiér Dzurinda čelit opakovaně snahám o své odvolání - vrací se k tomu komentář ve slovenském deníku Sme: Někteří to hodnotí jako čistý populizmus. Jiní se pozastavují nad ústavními nejasnostmi, ke kterým by v případě jeho odvolání mohlo dojít. Slovenská ústava totiž rozlišuje mezi vyslovením nedůvěry premiérovi nebo celé vládě.

Není zcela jasné, co by se stalo, kdyby parlament vyslovil nedůvěru vládě jako takové ale ne premiérovi. Podle deníku Sme je ponaučení zřejmé. Ústavnímu zmatku se předejít dá, pokud parlament vysloví nedůvěru přímo premiérovi. Společenskému zmatku by se ale předešlo jedině zodpovědnými politiky.

V Rusku vychází překlad autobiografie bývalého amerického prezidenta Billa Clintona. Kniha popisuje vše, co ruská politika nezná, komentuje deník Moscow Times. Volební kampaň je obrovskou příležitostí pro voliče, aby vyjádřili své názory. A shánění peněz pro kampaň je právě to, co nutí politiky plnit naslibované závazky.

Takový vztah voliče s politikem se v Rusku začal formovat na začátku devadesátých let. Ovšem vzápětí ho přerušila změna volebního systému. Kandidáti na politické posty teď vyjednávají s prezidentskou administrativou, zatímco veřejné mínění stojí opodál a nečinně přihlíží. Podobné je to i s financováním kampaní. Clinton si vážil i drobných příspěvků, zatímco ruští politici se spoléhají jen na omezený počet velkých společností. Rusové se v knize dočtou o všem, co jejich politickému systému chybí, uzavírají Moscow Times.

Milan Kocourek, Vít Pohanka, Marián Vojtek, Jana Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme